لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

مک کين برنده جمهوريخواهان و کلينتون و اوباما برندگان دموکراتها در سوپر سه شنبه


در انتخابات مقدماتی روز سه شنبه آمريکا که تعداد زيادی از ايالات کشور برگزار کردند و در اصطلاح محلی به سوپر سه شنبه شهرت دارد، بزرگترين برنده جمهوريخواهان سناتور جان مک کين بود، در حاليکه در کمپ دموکراتها، هيلاری کلينتون و باراک اوباما هر دو به پيروزيهای بزرگی دست يافتند.

آقای مک کين در ٩ ايالت از جمله ايالات پر جمعيت کاليفرنيا، نيويورک و ايلنيویز و نيز ايالت موطن خود آريزونا، بر رقبای خود پيروز شد.

رقيب آقای مک کين، ميت رامنی در هفت ايالت کوچکتر، از جمله ايالت موطن خود ماساچوست که در آنجا يک دوره فرماندار بوده است، به پيروزی دست يافت.

مايک هاکبی فرماندار سابق آرکانزاس که کانديدای ديگر جمهوريخواهان است در پنج ايالت جنوبی آمريکا از جمله موطن خود آرکانزاس، موفق بود.

در انتخابات حزب دموکرات خانم کلينتون و آقای اوباما هر دو به پيروزهای بزرگی دست يافتند ولی هيچيک برنده نهائی اين دروه از رقابتهای انتخابات مقدماتی نبودند.

هيلاری کلينتون در هشت ايالت آمريکا که شامل ايالات کليدی کاليفرنيا و نيويورک بود، به موفقيت دست يافت. خانم کلينتون اکنون سناتور منتخب نيويورک در کنگره آمريکا است.

باراک اوباما در ١٣ ايالت که شامل جورجيا و ايالت موطن وی ايلينویز بود، به پيروزی دست يافت.

آراء دموکراتها در ايالت نيومکزيکو هنوز در حال شمارش است.

روز سه شنبه بزرگترين روز رأی گيری در انتخابات مقدماتی آمريکا بود و در اين روز بيش از ٢٠ ايالت برای انتخاب نامزدهای انتخاباتی احزاب جمهوريخواه و دموکرات به پای صندوق های رأی رفتند.

XS
SM
MD
LG