لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

مک کين از سه شنبه بزرگ پيشتاز در آمد وکلينتون و اوباما برای پشتازی نبردميکنند


سناتور جمهوريخواه جان مک کين در مهم ترين رقابت های متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا در روز مهم موسوم به سه شنبه بزرگ برنده شده است ، حال آنکه سناتور های دمکرات هيلاری کلينتون و باراک اوباما برغم پيروزيهائی که کسب کرده اند هيچيکدام نتوانسته اند به يک پيروزی قاطع و تعيين کننده دست يابند.

مک کين بر رقبای جمهوريخواه خود در ۹ ايالت ، از جمله سه ايالت از پرجمعيت ترين ايالات آمريکا، شامل کاليفرنيا، نيويورک و ايلينویز پيروز شد. مک کين اکنون بيش از نيمی از آرای لازم برای کسب کانديدائی حزب خود در انتخابات رياست جمهوری آمريکا را کسب کرده است. رقبايش، فرمانداران سابق، ميت رامنی و مايک هاکبی، هر يک در چند ايالت برنده شده اند، اما شمار نمايندگان اين ايالت ها بحدی نيست که بتواند کانديدهايشان را به مک کين نزديک کند.

در همين حال کلينتون و اوباما در قابت های حزب دمکرات هريک پيروزيهائی کسب کرده اند، اما هيچکدام نتوانسته اند به مرحله ای قاطع از پيشتازی برسند.

کلينتون در سه ايالت کاليفرنيا، نيويورک و ماساچوستس برنده شد، که بيشترين تعداد نمايندگان را دارند. اوباما در ايالت هائی بمراتب بيشتر برنده شد ، اما شمار نمايندگان اين ايالت ها کمتر از تعدا نمايندگان ايالاتی است که کلينتون در آنها برنده شده است.

اوباما پيش از رای گيريهای سه شنبه بزرگ، که در امريکا Super Tuesday ناميده ميشود، در رقابت برای کسب آرای نمايندگان، اندکی از کلينتون جلو تر بود. اکنون کلينتون اندکی جلوتر است. شمارش آرا در نيومکزيکو نيز هر دو را بسيار نزديک بهم نشان ميدهد، و هنوز به مرحله ای نرسيده است که برنده اين ايالت را مشخص کند .

رای گيری روز سه شنبه، بزرگترين رای گيری مقدماتی در تاريخ انتخابات رياست جمهوری آمريکا بود. در اين روز رای دهندگان در بيست چهار ايالت برای انتخاب کانديدهای جمهوريخواه و دمکرات در انتخابات رياست جمهوری آمريکا يا مستقيما به حوزه های رای گيری رفتند و يا پس از شرکت در جلسات انجمن های حزبی، رای دادند.

احراز کانديدائی حزب دمکرات در انتخابات رياست جمهوری آمريکا مستلزم کسب آرای دست کم دو هزار و بيست و پنج نماينده است، حال آنکه متقاضی جمهوريخواه به آرای هزار و نهصد و نود و يک نماينده نياز دارد.

XS
SM
MD
LG