لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

رايس از متحدين ناتو خواستار سهيم شدن بيشتر در بار سنگين جنگ درجنوب افغانستان شد


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد فقط تعداد کمی از کشورهای ناتو در خطرناک ترين مناطق افغانستان سرباز دارند، و سهيم شدن در بار سنگين عمليات رزمی مستلزم حضور تعداد بيشتری از متحدين است.

خانم رايس اين نظر را امروز با خبرنگارانی در ميان گذاشت که وی را در سفر به لندن برای ملاقات با گوردون براون نخست وزير بريتانيا و ديويد ميليبند وزير دفاع آن کشور همراهی ميکنند. انتظار ميرود هدفهای مشترک دو کشور در متعهد ساختن تعداد بيشتری از اعضای ناتو در اعزام سرباز برای جنگيدن عليه شورش طالبان در جنوب افغانستان در کانون مذاکرات باشد.

هفته گذشته، آلمان، که نيروهايش را در مناطق نسبتا آرام شمال افغانستان مستقر کرده است درخواست رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا را برای فرستان سرباز به حنوب افغانستان رد کرد.

بيشترين نبرد عليه طالبان در جنوب افغانستان توسط سربازان کانادا، آمريکا، بريتانيا و هلند انجام ميگيرد.

کانادا تهديد کرده است نيروهايش را از افغانستان در سال آينده خارج ميکند مگر آنکه ديگر متحدين نيروی تقويتی فرستاده باشند.

آلمان در کابل و شمال آن سه هزار سرباز دارد. فرانز جوزف جونگ وزير دفاع آلمان گفته است يک مصوبه پارلمانِ آن کشور حضور نيروهای آلمانی را به شمال افغانستان محدود ميکند.

گزارش اخير يک هيات تحقيق زير نظر ژنرال آمريکائی جيمز جونز، فرمانده سابق ناتو، هشدار ميدهد که افغانستان، به سبب کمبودهای نظامی و اقتصادی در معرض خطر مبدل شدن به کشوری است که دولت مرکزی آن فاقد حاکميت و کنترلی موثر بر اوضاع است.

XS
SM
MD
LG