لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

محکوميت ۵۴ تن از بهائيان بجرم تبليغ عليه جمهوری اسلامی


محکوميت ۵۴ تن از بهائيان بجرم تبليغ عليه جمهوری اسلامی
محکوميت ۵۴ تن از بهائيان بجرم تبليغ عليه جمهوری اسلامی

پنجاه و چهار تن از اعضاء جامعه بهائیان بجرم جنایت و تبلیغ ضد جمهوری اسلامی محکوم شدند. سه تن از آنان به چهار سال زندان و بقيه هر يک به يکسال زندان تعليقی محکوم شدند.

سازمان عفو بین الملل از سه تن از محکومین بنامهای هاله روحی جهرومی، راها ثابت سروستانی و ساسان تقوا یاد می کند. آنان بعد از اینکه برنامه ای برای آموزش کودکان محروم از مزايای اجتماعی در جنوب شهر شیراز ترتیب داده بودند، بازداشت شدند. سایر اعضای جامعه بهائی که محکوميت يافتند نیز در این برنامه شرکت داشتند. هاله روحی جهرومی، راها ثابت سروستانی و ساسان تقوا از ماه نوامبر در زندان بسر می برند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه ای از چگونگی بازداشت آنان چنین یاد می کند: "رژیم جمهوری اسلامی ایران با ادامه بدرفتاری و بازداشت های خودسرانه شهروندان خود، آنان را از یک آینده آزاد وعاری از ترس و بازداشت های خودسرانه، محروم میکند."

مک کورمک می افزاید: "ما از رژیم تهران میخواهیم تمام افرادی که بدون گذر از مراحل قانونی و محاکمه منصفانه دربازداشت وزارت اطلاعات در شیراز بسر می برند و از آن جمله سه جوان بهائی معلم را آزاد کند."

بهائیان بزرگترین اقلیت مذهبی پس از شيعيان در ایران هستند و بیش از سیصد هزار پیرو دارند. بهائیان از سوی رژیم، مرتد شناخته میشوند و با انواع تبعیضات و سرکوب، از جمله ضبط و مصادره اموال، اخراج از دانشگاهها و دستگیریهای خودسرانه و زندان روبرو هستند. بهائیان ایران از تدریس و انجام مراسم مذهبی خود و تماس با بهائیان خارج از ایران محرومند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا به نقل از گزارش آزادی مذاهب میگوید: "دولت اسلامی ایران دائمأ بهائیان را در ازاء کاهش از بدرفتاری با آنان به ترک از مذهب خود و ندامت تشویق می کند.

جان هنفورد سفیر سیار ایالت متحده آمریکا در امور آزادی مذاهب از ایرانیانی سخن میگوید که میکوشند مبانی حقوق بشر را که به آنان داده شده است، اجرا کنند. هنفورد می افزاید: "در ایران رژیم در کنار سرکوب بی امان بهائیان، محيطی مملو از تهدید برای همه گروههای مذهبی غیر شیعه، از جمله دراویش صوفی مسلمان، مسلمانان غير شيعه، بعضی از مسیحیان و برخی از اعضای جامعه یهودیان ایجاد کرده است."

در ماه دسامبر گذشته، ایالات متحده آمریکا قطعنامه ای به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد که مورد تأیید مجمع قرار گرفت. در این قطعنامه نگرانی عمیق مجمع نسبت به سرکوب بهائیان و سایر اقلیت های مذهبی از سوی دولت اسلامی ایران ابراز شده است.

جان هنفورد اضافه می کند: " ایالات متحده آمریکا کسانی را که با سرکوب مذهبی روبرو هستند، فراموش نخواهد کرد و درانتظار روزی است که تمام مذاهب بتوانند بدور از انتقاد و محدودیت بر اساس اعتقادات خود عمل کنند."

XS
SM
MD
LG