لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

جوان ۲۲ ساله متهم به مصرف مشروبات الکلی به اعدام محکوم شد


به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، يک جوان ۲۲ ساله ايرانی به علت نقض مکرر قانون منع مصرف مشروبات الکلی با احتمال مجازات اعدام مواجه شده است.

اين خبرگزاری به نقل از وکيل اين جوان گزارش داد که وی به علت مصرف مشروبات الکلی در خانه خود و ايجاد مزاحمت در خيابان، اخيرا در تهران بازداشت گرديد. به گفته وکيل، از ماه اکتبر گذشته تاکنون، اين چهارمين بار است که اين جوان 22 ساله به علت مصرف مشروبات الکلی بازداشت می شود.

بر پايه قانون مجازات اسلامی هر فردی که دو بار مشروب بخورد و هر بار حد و يا شلاق برای او جاری شود در دفعه سوم اعدام ميشود.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، قاضی جليل جليلی دادرس شعبه ۷۲ دادگاه کيفری استان تهران برای وی تقاضای مجازات اعدام کرده است.

مقامات ايران از زمان آغاز شدت عمل در ماه ژوئيه سال گذشته در قبال قاچاق مواد مخدر، قتل، تجاوز جنسی و ساير اعمالی که جزو مفاسد اجتماعی تلقی می شوند، مجازات اعدام را افزايش داده اند.

دولت های اروپائی و گروه های غربی هوادار حقوق بشر ايران به علت اعدام افراد که معمولا با آويختن به چوبه دار انجام می شود، مورد انتقاد قرار داده اند.

در همين حال گزارش می شود حکم اعدام بهنام زارع جوانی که در هنگام ارتکاب جرم زير هجده سال داشته جهت اجرا به زندان عادل آباد شيراز ابلاغ شده است.

بنا به گفته محمد مصطفايی وکيل دادگستری با استناد به ماده ۳۷کنوانسيون حقوق کودک صدور حکم قصاص برای موکلش که در زمان ارتکاب جرم سنش زير ۱۸ سال بوده برخلاف مفاد صريح قانون است و طبق ماده ۴۹ قانون مجازات اسلامی اطفال در صورت ارتکاب جرم مبری از مسئوليت کيفری هستند. اين وکيل دادگستری ابراز اميدوارای کرده است که با جلب رضايت اوليای دم اين حکم اجرا نشود.

XS
SM
MD
LG