لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۷

عنان: دولت کنيا فردی که برای ميانجيگری معرفی کردم را نپذيرفت


کوفی عنان، دبير کل سابق سازمان ملل متحد، ديروز (دوشنبه) اعلام کرد دولت کنيا فردی را که او برای ميانجيگری در رفع بحران کنيا برگزيده بود، نپذيرفت، و با انتخاب او به دليل گرايش وی به اپوزيسيون کنيا مخالفت کرده است.

در واکنش به اقدام کنيا، دولتهای آمريکا و کانادا اعلام کردند که دراعطای رواديد به برخی از مقامهای کنيايی محدوديتهايی قائل خواهند شد.

دولت کنيا اعلام کرد بازرگانی را که از سوی کوفی عنان برای ميانجيگری در رفع بحران آن کشور برگزيده شده است نپذيرفته و با انتخاب او به دليل گرايش وی به اپوزيسيون کنيا مخالفت کرده است.

کوفی عنان روز دوشنبه اعلام کرد سيريل رامافوزا،Cyril Ramaphosa که از سوی او برای ميانجيگری انتخاب شده بود، از مأموريت خود دست کشيده است.

رامافوزا طی سخنانی گفت، «دبير کل سابق سازمان ملل در باره کناره گيری من از اين مأموريت بيانيه ای صادر کرده است؛ و کناره گيری من بيشتر به اين دليل است که دولت کنيا و حزب اتحاد ملی آن کشور در زمينه مأموريت من قيود و شروطی تعيين کرده اند؛ و من فکر ميکنم که شخص تنها هنگامی ميتواند نقش ميانجی را بازی کند که از اعتماد کامل طرفين برخوردار باشد.»

روزنامه «ايست آفريکن استاندارد،» چاپ کنيا، امروز (سه شنبه) نوشت، دولتهای آمريکا و کانادا در واکنش به اين اقدام دولت کنيا، سرگرم بررسی موضوع ممنوعيت سفر آن دسته از مقامات کنيا هستند که «نهادها و فرايندهای دموکراتيک کنيا را تخريب ميکنند.»

سفيران آمريکا و کانادا در کنيا اعلام کردند که به زودی مقاماتی، که حق ورود به اين دو کشور ندارند، را شناسايی و مشخص خواهند کرد.

در همين حال امروز گفتگو برای پايان دادن به خشونتهای يک هفته ای، و نيز ادامه کار کميسيون انتخابات، بدون حضور رامافازو از سر گرفته شد.

زدوخوردهای قومی و قبيله ای تاکنون نزديک به هزار کشته و سيصد هزار بی خانمان برجای گذاشته است.

رايلا اودينگو خواستار اعزام نيروهای پاسدار صلح به کنيا را کرده است. وی ميگويد اتحاديه آفريقا و سازمان ملل نقش بی طرفانه ای در بحران کنيا اتخاذ ميکنند.

XS
SM
MD
LG