لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

بوش بودجه سه تريليون و يک صد ميليارد دلاری سال ۲۰۰۹ را به کنگره آمريکا ارائه داد


پرزيدنت بوش روز گذشته بودجه پيشنهادی سه تريليون و يک صد ميليارد دلاری دولت خود را برای سال ۲۰۰۹ به کنگره آمريکا ارائه داد. آقای بوش می گويد اين بودجه از کشور محافظت کرده و موجب رونق و رشد اقتصادی آن خواهد شد.

گرچه جزئيات بودجه پيشنهادی سال آينده آمريکا که از طرف رئيس جمهوری اين کشور به کنگره ارائه شد هنوز فاش نشده است با اينهمه پرزيدنت بوش آن را بودجه خوبی قلمداد کرده و می گويد بودجه ای است که دستيابی ما به بعضی از اهداف مهم را ميسر می کند.

پرزيدنت بوش در مورد اهداف بودجه پيشنهادی، که بالاترين رقم در تاريخ بودجه اين کشور محسوب می شود، گفت بيشترين اولويت برای دفاع از کشور و افزايش اعتبارات برای ارتش و امنيت داخلی اختصاص داده شده، و در درجه دوم موجبات رشد اقتصادی کشور را فراهم خواهد آورد.

بودجه پيشنهادی روز دوشنبه ارائه شد و در صورت تصويب آن از سوی کنگره اين کشور برخی برنامه های محلی را راکد کرده و يا ميزان آنها را کاهش داده و در عوض اعتبارات بيشتری را در اختيار وزارت دفاع قرار خواهد داد. بودجه پيشنهادی ارائه شده به کنگره بيشتر اولويت های حزب جمهوريخواه را شامل می شود و با خواستهای حزب دموکرات مغاير است. اما از آنجائيکه اکثريت در کنگره آمريکا در اختيار دموکراتهاست بحث های بسياری را در مورد چه بايد کردهای دولت و اينکه چه کسی بايد هزينه آنها را بپردازد در کنگره به دنبال خواهد داشت. بودجه پيشنهادی پرزيدنت بوش به برخی از کاهش های موقت مالياتی جنبه دائمی خواهد داد، اما دموکراتها می گويند بايد از چنين کاهش هايی فقط طبقات فقير و متوسط جامعه بهره مند شوند.

در اين بودجه هزينه های نظامی بيش از پانصد ميليارد دلار افزايش نشان می دهند که اعتبارات مربوط به جنگ عراق و افغانستان را شامل نمی شود. روبرت گيتس وزير دفاع آمريکا در اين باره گفت، «بودجه ی پيشنهادی منابع مورد نياز برای دستيابی به پيروزی در درگيری های جاری را در اختيار وزارت دفاع می گذارد در همين ها اين وزارتخانه را برای رويارويی با اتفاقات احتمالی سال آينده در کشور آماده می سازد.»

وزير دفاع آمريکا سپس افزود در اين بودجه مبلغ صد و هشتاد و سه ميليارد و هشت صد ميليون دلار برای مدرنيزه کردن وسايل و تجهيزات نظامی تخصيص يافته تا برتری فنی ما را در حال و آينده نسبت به حريفانمان حفظ کند.

در بيانيه ای که از سوی وزارت دفاع پنتاگون در اختيار خبرگزاريها قرار داده شد آمده است که بودجه پيشنهادی مبلغ هفت صد و پنجاه ميليون دلار را برای کمک به کشورهای ديگر بمنظور بالابردن توان آنها در مبارزه عليه افراط گرايان تخصيص داده است.

XS
SM
MD
LG