لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

مبارک و سولانا بمنظور بررسی مسائل مربوط به مرز مصر و غزه با يکديگر مذاکره کردند


حسنی مبارک، رئيس جمهوری مصر، ديروز (يکشنبه) در قاهره با خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، ديدار کرد. موضوع گفتگو دراين ديدار بررسی مسائل مربوط به مرز مصر و غزه بود که ديروزبارديگر بسته شد.

سولانا درپی ديدار با رئيس جمهوری مصر در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با عمرو موسی، دبير اتحاديه عرب، شرکت کرد. وی در اين کنفرانس گفت، «چنانکه می دانيد از سال ۲۰۰۵ تا کنون درتلاشيم تامشکلات مربوط به گذرگاه رفح را حل کنيم. امروز می توانم به شما بگويم که ما بر احتمال دست يافتن به توافقی تمرکز کرده ايم.»

سولانا درادامه اين کنفرانس خبری خاطرنشا ن کرد که اتحاديه اروپا درراستای کوشش برای رفع مشکل مرزی غزه به همکاری با مصر و اسرائيل ادامه خواهدداد.

عمرو موسی در اين نشست خبری گفت، «برداشتن هر گامی در راه حل اين مشکل در آينده بايد با توجه به اين مسئله مهم باشد که مردم فلسطينی در غزه از گرسنگی تلف نشوند.» دبير کل اتحاديه عرب افزود به شرط آمادگی اتحاديه اروپا برای همکاری درراستای رفع تنشهای جاری ،اتحاديه عرب نيز دراين راه گام برخواهد داشت.

نيروهای گارد مرزی مصر به مدت ۱۱ روز به فلسطينيان اجازه دادند تا به آن کشور وارد و از آن خارج شوند، اما روز شنبه مقامهای مصری به رهبران حزب حماس گفتند که شرايط از اين پس تغيير خواهد کرد.

مقامهای مصر در اين خصوص از اظهارنظر خودداری کرده اند، و روشن نيست مسدود شدن مرز پديده ای موقتی خواهد بود يا خير.

XS
SM
MD
LG