لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

صلاحيت برخی از داوطلبان تاييد شده در هياتهای اجرايی در هياتهای نظارت رد شد


بنا به گزارشهای موجود، هياتهای نظارت بر انتخابات مجلس هشتم صلاحيت برخی از داوطلبان تاييد شده در هياتهای اجرايی را رد کرده اند.

حجت الاسلام محمد حسين موسی پور، رييس ستاد مرکزی بازرسی انتخابات کشور، اعلام کرد بررسی صلاحيت داوطلبان در هياتهای نظارت به پايان رسيده است، و نتايج آن از عصر روز گذشته در حال ارسال به فرمانداريها و اعلام به نامزدهاست.

بر اساس گزارشهای اوليه شمس وهابی و محمد رضا تابش، رئيس فراکسيون اقليت مجلس هفتم، از جمله کسانی هستند که صلاحيتشان از سوی هيئت نظارت رد شده است. اين در حالی است که هياتهای اجرايی پيشتر صلاحيت اين نامزدها را تاييد کرده بودند.

هيات نظارت بر انتخابات در مقابل مرتضی حاجی، وزير پيشين آموزش و پرورش، و اسدالله کيان ارثی، عضو وابسته به مهدی کروبی، را واجد صلاحيت معرفی کرده است. اين دو نامزد انتخاباتی پيشتر از سوی هياتهای اجرايی فاقد صلاحيت معرفی شده بودند.

در همين حال، خبر ميرسد ابراهيم امينی، از اعضای حزب اعتماد ملی، نيز رد صلاحيت شده است. بر اساس قانون انتخابات جمهوری اسلامی ايران، صلاحيت داوطلبان نمايندگی مجلس بايد ابتدا در هياتهای اجرايی و سپس در هياتهای نظارت احراز شود. اعضای هياتهای اجرايی از سوی وزارت کشور و اعضای هياتهای نظارت از سوی شورای نگهبان برگزيده ميشوند.

XS
SM
MD
LG