لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

دور دوم انتخابات سرنوشت ساز رياست جمهوری صربستان برگزار شد


دور دوم انتخاباتِ رياست جمهوری صربستان که رسانه ها آن را حرکت بر لبه تيغ ناميده اند با شرکت ۷۶ ميليون رای دهنده و با حضور رسانه ها و ناظران بين المللی انتخابات برگزار شد تا يکی از دو رقيب بتواند سکان رهبری صربستان را در يکی از دشوارترين دورانِ پس از سرنگونی اوسلوبودان ميلوسويچ برعهده گيرد.

از يک سو توميسلاو نيکوليچ، رهبر حزب بنيادگرای ميهنی صربستان، قراردارد که از پيروان اوسلوبودان ميلوسويچ رهبر جنگهای خونين دهه نود بالکان که خواهان اتحاد با فدراسيون روسيه به منظور مقابله با اتحاديه اروپا و جدايی کوسوو است.

نيکوليچ که با تهييج صربها حول محور جدايی کوسوو که آن را دشمنی آشکار کشورهای غربی با صربستان ارزيابی کرده توانسته مسائل معيشتی مردم صلح و توسعه اقتصادی صربستان را به حاشيه افکار عمومی براند.

او با هرگونه جدايی کوسوو بشدت مخالفت کرده و گفته است کوسووی مستقل را به انزوای کامل خواهد کشاند و از ديگر سو گفته است حاضر نيست دردسرهای پيوستن به اتحاديه اروپا را تحمل کند و به بلوک فدراسيون روسيه خواهد پيوست که متحد طبيعی صربستان در برابر کشورهای غربی است.

از ديگر سو، بوريس تاديچ رئيس جمهوری قراردارد که به منظور برقراری صلح پايدار و توسعه اقتصادی و اجتماعی صربستان سياست پيوستن کشورش به اتحاديه اروپا را دنبال کرده اما با مشکل جدايی کوسوو روبروست، که از سوی بنيادگرايان صرب بعنوان ضروری ترين مسئله مردم تبليغ می شود. از اين رو او نيز از برداشتن گامهای اساسی بسوی اتحاديه اروپا و اجرای اصلاحات اساسی در ساختار کهنه دولتی صربستان و حل مسئله کوسوو خودداری کرده تا مانع تحريک افکار عمومی داخلی از سوی حزب بنيادگرايش شود که می تواند آتش جنگ ديگری در بالکان را شعله ور کند.

بنا به اين دلايل بوريس تاديچ در آخرين همآورديهای انتخاباتی دربازديد دوباره اش از مناطق صرب نشين کوسوو نسبت به کشته شدگان شهروندان صرب آنجا ادای احترام کرد و گفت حفظ جان صربها وظيفه اساسی اوست.

رهبران آلبانی تبار کوسوو نيز بر موقعيت بوريس تاديچ آگاهند و از اين رو به پشتيبانی از او اعلام کرده اند در صورت پيروزی بوريس تاديچ، رهبر حزب دمکراتيک و رئيس جمهوری کنونی صربستان، اعلام استقلال يکجانبه کوسوو را به منظور هماهنگی با اتحاديه اروپا به تعويق خواهند انداخت.

اين پشتيبانی ها به بوريس تاديچ کمک کرده تا در انتخابات بتواند رای دهندگان مخالف استقلال کوسوو را که ضمناً خواهان ادامه آرامش و ثبات صربستانند بسوی خود جلب کند که در آخرين نظرسنجی ها اين تاثير نمايان شده و بوريس تاديچ را برنده اين رقابت نشان می دهد.

انتخابات روز يکشنبه که با حضور رسانه ها و ناظران بين المللی برگذار شد همه پرسی بزرگی ارزيابی شده که طی آن مردم صربستان نشان خواهند داد آيا خواهان پيوستن به اتحاديه اروپا و تقويت صلح و ثبات صربستان هستند يا راه بازگشت به گذشتهِ خونينِ جنگهای بالکان را در پيش خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG