لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

باراک به پشتيبانی از دولت اولمرت ادامه می دهد


اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل و رهبر حزب کارگر، می گويد در پی انتشار گزارش وينوگراد و انتقاد از عملکرد دولت و ارتش در جنگ لبنان قصد ندارد از پشتيبانی از دولت اهود اولمرت دست بردارد بلکه ترجيح می دهد در کابينه بماند و مشکلات پيش رو را حل کند.

اين تصميم وزير دفاع اسرائيل نامنتظره نبود، اما با اعلام آن از سوی اهود باراک هرنوع گمانه زنی در اين باره منتفی شد ونشان داد که تهديدی آنی متوجه کابينه و شخص نخست وزير کابينه ای نيست که خودرا به امضای صلح با فلسطينی ها در سال جاری مسيحی متعهد ساخته است.

باراک در تابستان گذشته و پيش ازآنکه جای امير پرتز، رهبر پيشين حزب کارگر، را در حزب و کابينه بگيرد گفته بود درمقام رهبر حزب کارگر خواهان استعفای کابينه و برگزاری انتخابات تازه پارلمانی خواهد شد.

اما روز يکشنبه دلايل ماندن خود و حزبش در کابينه ائتلافی را به اين ترتيب شرح داد. وی گفت، «چرا می مانم؟ درپست وزارت دفاع می مانم چون می دانم اسرائيل با چه نوع چالشهائی رو به روست: غزه، حزب الله، سوريه و ايران و نيز بازسازی ارتش و فرايند سياسی. گزارش وينوگراد گزارشی سخت بود، جمع بندی ها و بازتابها زياد بوده. هم در حوزه شخصی و هم در قلمرو اخلاقی. من می خواهم بموقع با همه اينها برخورد کنم. و در باره زمان برگزاری انتخابات تصميم بگيرم.»

در گزارش تحقيق وينوگراد از شخص نخست وزير در رابطه با جنگ لبنان انتقاد نشده، اما دولت و ارتش به خاطر ناکاميها و ايرادها ی جدی مورد انتقاد واقع شده اند.

اگر اهود باراک و حزب او با ۶۷ نماينده در پارلمان و ۱۹ وزير در کابينه از دولت ائتلافی به نخست وزير اهود اولمرت کناره بگيرند، نخست وزير اکثريت پارلمانی کنونی خودرا از دست می دهد و بايد انتخاباتی تازه در اسرائيل برگزار شود.

اما با توجه به نظرسنجی ها و اينکه حزب کارگر ازمقبوليت عامه برخوردار نيست، آقای باراک ترجيح داده در کابينه بماند. بنا به نظر خواهيها چنانچه همين امروز انتخابات برگزار شود حزب ليکود به رهبری بنيامين ناتانياهو، چهره تندرو اسرائيل و نخست وزير پيشين، به پيروزی می رسد.

اهود باراک گزارش وينوگراد را فرصتی برای اصلاح کمبودها می داند. وی گفت، «گزارش، يک فرصت برای تصحيح مسائل برملا شده است، و امکان بهبود و بازسازی آنها در صورت لزوم و حرکت دادن اسرائيل به پيش.»

XS
SM
MD
LG