لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

المالکی: ستيزه گران به موصل در شمال غربی عراق پناه آورده اند


نوری المالکی، نخست وزير عراق، می گويد ستيزه گران برای فرار از حملات تهاجمی نيروهای تحت رهبری آمريکا در بغداد و حومه آن به شهر موصل در شمال غرب عراق پناه آورده اند.

نخست وزير عراق توجه خود را به موصل معطوف کرده و آمادگی نيروهای امنيتی آن کشور را در مقابله با آنچه وی آخرين موضع نيروهای القاعده در عراق خواند اعلام کرد. وی روز گذشته با فرماندهان نظامی و مقامات سياسی در موصل ديدار و به بحث در باره ی حمله ی طراحی شده عليه القاعده پرداخت.

مالکی سپس در يک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت، «من به تمام آنانی که توسط القاعده گول خورده اند اعلام می کنم که در مواضع خود تجديد نظر کرده و به دادن شعارهای انحرافی پايان دهند.»

نيروهای عراقی در حال حرکت بسوی موصل هستند تا در حمله ای که مالکی از آن بعنوان حمله قاطع عليه القاعده نام برده شرکت کنند. در حمله ای که بدين منظور از ماه گذشته در استانهای شمالی عراق آغاز شده دهها هزار نفر از نيروهای ائتلاف شرکت دارند.

در همين حال، با وقوع انفجارهای جديدی که در روز جمعه و در بازارهای روز صورت گرفت برخی از عراقيان خواستار افزايش امنيت در بازارهايی شدند که در محوطه باز داد و ستد می کنند. انفجارهای روز جمعه يکی از مرگبارترين حملات در چند ماه ِ گذشته در بغداد بود. ارتش آمريکا القاعده عراق را مسئول اين بمب گذاريها می داند که بنا به گفته مقامات در آن مواد منفجره بسته شده به دو زن ِ عقب افتاده ذهنی بوسيله دستگاه کنترل از دور در بازار منفجر و نزديک به يک صد نفر را کشت.

ستار ابو مرتضی يکی از شاهدان حادثه گفت، زنی از يک اتوموبيل پياده شد و بسوی ساندويچ فروشی رفت و ساندويچی خريد و خورد. بعضی که تصور می کردند او گدايی می کند به وی پول می دادند، امّا او از گرفتن پول امتناع می کرد. بمحض اينکه اتومبيلی که زن از آن پياده شده بود حرکت کرد انفجار روی داد.

ابو حمزه، ديگر شاهد عينی، گفت زنی را در يک متر و نيمی خود ديده است که رفتاری غير عادی داشته، امّا ديوانه نبود. اين زن چيزی در دست حمل نمی کرد و حرکتی از خود نکرد که دال بر انفجار بمب توسط او بوده باشد. وی به محض اينکه وارد فروشگاهی شد انفجار روی داد. با اينهمه ژنرال جفری هموند، فرمانده ارشد نيروهای آمريکا در بغداد، می گويد با آنچه وی مشاهده کرده بنظر نمی رسد که اين دو زن می خواستند شهيد شوند و القاعده از آنان برای اين حملات هولناک استفاده کرده است. ژنرال هاشم قنبر، فرمانده عملياتی بغداد، نيز معتقد است که القاعده با ربودن افراد مريض و روانی از آنان برای انجام جنايات غير انسانی استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG