لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

اختلافات قومی، وجود اسلحه در دست مردم و بيکاری فضای کوسوو را متشنج کرده است


شهر ميترو ويچا که در ۴۰ کيلومتری شمال پريستينا مرکز کوسوو قرار دارد زمانی دارای بزرگترين معدن سرب و کارخانه ذوب فلزات اروپا به حساب می آمد و ۲۵۰۰۰ صرب و آلبانی تبار در آن به کار اشتغال داشتند.

ولی اين مجتمع معادن و کارخانه های ذوب فلز که موسوم به تربچا است از سال ۱۹۹۹ بدليل اختلاف بر سر مالکيت و بدهيهای آن فعال نيست.

به گفته جرالد گالوچی يکی از مديران سازمان ملل متحد در کوسوو هم اکنون ۶۵ درصد مردم ميترو ويچا بيکار هستند.

او می گويد، «مردان جوان در کافه ها می نشينند زيرا اميدی به يافتن کار ندارند. و مردان ميان سالی که می توانستند به راحتی زندگی خانواده خود را اداره کنند اکنون به سختی اين کار را انجام می دهند.»

ولی شهردار ميترو ويچا اميدوار است روزی در اين شهر روح تازه ای دميده شود و بيکاران بی شمار آن به کار گمارده شوند.

از زمان خروج نيرو های صرب از کوسوو رودی که در ميترو ويچا جاری است آن را به دو بخش تقسيم کرده است. اقليت صرب در شمال رود و اکثريت آلبانی تبار در جنوب آن مسکن دارند و اين شهر در تنش قومی که هر لحظه امکان انفجار دارد به سر می برد.

مشکل ديگری نيز صلح را در اين شهر تهديد می کند. جرالد گالوچی می گويد، «همه در اين جا اسلحه دارند و متاسفانه اين اسلحه ها برای آغاز يک جنگ ديگر کافی است.»

بين صرب ها و آلبانی تباران اين شهر هيچگونه تماسی وجود ندارد و عليرغم حضور نيرو های سازمان پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) برای حفظ صلح در اين شهر، فضای آن آلوده به تنش است و اين هراس وجود دارد که اختلافات قومی، بيکاری، و وجود اسلحه در منازل موجب تحريک مردم و برخورد های آتی شود، بخصوص که صرب تباران کوسوو اعلام استقلال آن را به رسميت نخواهند شناخت و با آن مخالفت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG