لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۶

خبرهای کوتاه هنری از ايران


۱. با افتتاح جشنواره فيلم فجر، سرنوشت سه فيلم حذف شده از اين جشنواره همچنان در پرده ابهام است.«صد سال به از اين سالها» به کارگردانی سامان مقدم، «دايره زنگی» به کارگردانی پريسا بخت‌آور و«آتشکار» از محسن امير يوسفی سه فيلمی هستند که توسط وزارت ارشاد از گردونه رقابت ها حذف شده اند.

اين سه فيلم همگی به موضوع های اجتماعی و انتقادی در ايران پرداخته اند.

۲. چهل و پنج نفر از کارگردانان و بازيگران سينمای ايران با صدور بيانيه ای نسبت به سياست های وزارت ارشاد در سينما که منجر به حذف سينمای انديشمند ايران می شود، اعتراض کرده اند. اين بيانيه را کارگردانان و بازيگرانی چون عزت الله انتظامی، پرويز پرستويی، کيومرث پوراحمد، منيژه حکمت، بهرام رادان، مسعود رايگان، عليرضا رئيسيان، محسن امير يوسفی، محمد رسول اف، محمد شيروانی، اصغر فرهادی، کيانوش عياری، محسن امير يوسفی، نيکی کريمی، جهانگير کوثری، فاطمه معتمد آريا، سامان مقدم، و مازيار ميری امضا کرده اند.

۳. خبر ی از بخش بين الملل جشنواره فجر امسال حاکيست که فيلم سينمايی «آواز گنجشک‌ها» ساخته مجيد مجيدی از بخش مسابقه سينمای بين الملل بيرون آمد. اين فيلم قرار است از ۱۷ بهمن تنها در بخش مسابقه سينمای ايران به روی پرده برود. جواد نوروزبيگی، مجری طرح اين فيلم ضمن اعلام اين خبرگفت که «آواز گنجشک‌ها» از بخش بين‌الملل بيرون آمد، چون اگر در اين بخش شرکت می ‌کرد طبق قوانين نمی ‌توانست در جشنواره بين‌المللی برلين حضور داشته باشد.

۴. در حالی که مديرکل هنرهای نمايشی وزارت ارشاد از محروميت حضور هنرمندان بريتانيايی در جشنواره تئاتر فجر امسال خبر داد، گروه تئاتر بريتانيايی اعلام کرد نمی تواند در موعد تعيين شده، کارگاه آموزشی خود را در تهران برپا کند. در همين زمينه چندی پيش، گروهی از هنرمندان تعزيه برای سفر به بريتانيا از سفارت آن کشور تقاضای رواديد کردند. اما به گفته ی مسئولين وزارت ارشاد سفارت بريتانيا در ايران موانع بی شماری را بر سر صدور رواديد اعضای گروه قرار داده بود که در نهايت منجر به لغو سفر گروه تعزيه به آن کشور شد .

۵. به گزارش خبرگزاری های داخلی ايران، منصور برمکی شاعر ۶۷ساله معاصر که به‌علت نارسايی کبد چندی پيش در بيمارستان بستری شده بود، در شيراز درگذشت. منصور برمکی متولد سال ۱۳۱۹در شهرضای اصفهان بود و سال‌ها در شيراز سکونت داشت. از آثار او می ‌توان به فصل بروز خشم با گريه‌های ساحل و ريشه‌های ريخته اشاره کرد.

۶. گزارش ها حاکی از آن است که مهرداد رايانی مخصوص از اعضای شورای سياستگ ذاری جشنواره تئاتر فجر به دليل اختلاف نظر با برگزارکنندگان از سمت های خود در اين جشنواره استعفا داد.

وی علاوه بر اين که عضو سياست گذاری جشنواره بود از اعضای هيات داوران در بخش‌های تئاتر جشنواره نيز بوده و بر اين اساس از جمع هيئت داوران جشنواره بيست و ششم تئاتر فجرنيز جدا شده است.

XS
SM
MD
LG