لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا به سه شنبه احتمالا سرنوشت ساز چشم دوخته اند


متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از دو حزب جمهوريخواه و دمکرات، در آستانه برگزاری همزمان انتخابات مقدماتی و رای گيری انجمن های حزبی در بيش از بيست ايالت در روز سه شنبه، که به سه شنبه بزرگ و احتمالا سرنوشت ساز شهرت دارد، به مبارزات انتخاباتی در نقاط مختلف آمريکا ادامه ميدهند.

يک نظر سنجی جديد که توسط روزنامه واشنگتن پست و شبکه تلويزيونی ای بی سی انجام گرفته است، از رقابت بسيار نزديک هيلاری کلينتون سناتور نيويورک و براک اوباما سناتور ايلينوی برای کسب آرای دمکرات ها به فاصله دو روز قبل از رای گيريهای سه شنبه حکايت دارد، که در آمريکا Super Tueday خوانده ميشود .

در اردوگاه جمهوريخواهان، همين نظر سنجی جان مک کين سناتور آريزونا را با چهل و هشت درصد آرا، پيشتاز، و ميت رامنی فرماندار سابق ماساچوستس را با بيست و چهار درصد آرا، دوم نشان ميدهد.

کلينتون و اوباما امروز، يکشنبه، مبارزات انتخاباتی شان را در غرب آمريکا متمرکز کرده بودند . مک کين و رامنی نيز به ترتيب راهی کنتيکت و ميسوری شدند.

در رای گيريهای سه شنبه ، برای دموکرات ها سرنوشت بيش از نيمی از دو هزار و بيست و پنج نماينده ای روشن ميشود که آرای آنان در کنوانسيون ملی برنده رقابت برای کانديدائی در انتخابات عمومی نوامبر را مشخص ميکند.

برای جمهوريخواهان نيز انتخابات مقدماتی و رای گيری انجمن های حزبی در بيست و دو ايالت در روز سه شنبه، به منزله مشخص شدن سرنوشت اکثريتی از هزار و نوزده نماينده ای است که آرای آنان در کنوانسيون حزب برای تعيين سرنوشت برنده متقاضی کانديدائی رياست جمهوری لازم است.

سناتور مک کين و سناتور کلينتون امروز در مصاحبه هائی جداگانه با تلويزيون فاکس موضع خود را در باره جنگ عراق تشريح کردند.

مک کين گفت اگر سربازان آمريکائی فراخوانده شوند، القاعده برنده ميشود، اما کلينتون فراخوانی سربازان را راهی مناسب برای سپردن مسئوليت ها به عراق توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG