لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

خليلزاد: آمريکا با برکناری طالبان و صدام حسين خدمت بزرگی به ايران کرده است


زلمای خليلزاد، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد، در سخنرانی خود برای دانشجويان دانشکده روابط بين الملل دانشگاه کلمبيا گفت شکی ندارد که يکی از پيامدهای برکناری حکومت طالبان در افغانستان افزايش نفوذ ايران در خاورميانه بوده است و برکناری صدام حسين در عراق موقعيت نسبی ايران در منطقه خاورميانه را تقويت کرده است.

سفير آمريکا در سازمان ملل در اين سخنرانی گفت در زمان صدام حسين عراق رقيب ايران در خاورميانه بود و با سقوط وی توازن قدرت در اين منطقه به نفع ايران تغيير کرد. خليلزاد به دانشجويان دانشگاه کلمبيا گفت در گذشته ديدارهايی با ديپلماتهای ايرانی داشته و به آنها گفته است آمريکا با برکناری صدام حسين و طالبان خدمت بزرگی به دولت ايران کرده و حالا نوبت ايران است که از تلاش آمريکا برای برقراری آرامش در عراق و افغانستان حمايت کند وگرنه روزی ايران صورت حساب کلانی دريافت خواهد کرد.

هفته گذشته در حاشيه مجمع جهانی اقتصاد در داوس سويس آقای خليلزاد در بحثی که منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، و هاشمی ثمره، مذاکره کننده ارشد ايرانی در برنامه اتمی، نيز در آن حضور داشتند، گفت فشارها بر جمهوری اسلامی ايران بايد تا زمانی که اين کشور فعاليتهای غنی سازی اورانيوم را متوقف نکرده ادامه يابد.

XS
SM
MD
LG