لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

تيراندازی به سفارت اسرائيل در پايتخت موريتانی


روز جمعه مردان مسلح در موریتانی به سفارت اسرائيل آتش گشودند. به گفته مقامات اسرائيل و شاهدان عینی، میان نگهبانان سفارت و مردان مسلح تبادل آتش رخ داد . سفیر اسرائيل در موریتانی گفت به کارکنان سفارت آسیبی وارد نیامده است.

دو شاهد عینی به خبرنگار آسوشیتدپرس گفتند که شش مهاجم با فریاد "الله اکبر" به سفارت اسرائيل در نوآکشوت Nouakchott ، پایتخت آن کشور حمله کردند. هنوز از سوی مقامات موریتانی نظری ابراز نشده است.

اسرائيل با موریتانی، که یک کشور عمدتاً مسلمان و عضو جامعه عرب است، از سال ۱۹۹۹ پیوند سیاسی داشته است. این کشور در سالهای اخیر کمتر شاهد عملیات تروریستی بوده است، اما، در ماه دسامبر گذشته چهار جهانگرد فرانسوی بر اثر حمله مردان مسلح کشته شدند؛ و دولت موریتانی این عمل را از سوی سلولهای خفته ای دانست که با القاعده شعبه آفریقا پیوند دارند. این حمله موجب شد که مسابقه مشهور اتومبیلرانی لیسبون به داکار ، که از میان صحرای آفریقا میگذرد، لغو شود.

سفیر اسرائيل به خبرنگار رادیو اسرائيل گفت حمله روز جمعه در پی اعتراضات علیه سیاستهای اسرائيل در نوار غزه صورت گرفته است. در هفته جاری بر اثر حملات اسرائيل به نوار غزه چهل فلسطینی کشته شدند، و اسرائيل تحویل گاز و دیگر مواد را به آن منطقه محدود کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائيل گفت یک تیم از آن وزارت برای تحقیق درباره این حادثه به موریتانی خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG