لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

رد صلاحيت فله ای داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی


در ایران کمیته انتخابات دولت، صلاحیت یک سوم از هفت هزار نفری که خود را نامزد انتخابات روز بيست و چهارم اسفند کرده بودند، رد کرد. بسیاری از کسانیکه صالح شناخته نشدند به اصطلاح از گروه "اصلاح طلبان" بودند که عدم رضایت خود را از سیاست های محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ابراز داشته بودند.

گوردن جوندرو، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: "ما امیدوار بودیم انتخاباتی که آنان برگزار میکنند آزاد باشد و به مردم اجازه داده شود نامزد مورد نظر خود را، خود انتخاب کنند." در انتخابات مجلس سال ۲۰۰۴ صلاحیت بیش از دو هزار تن از نامزدها در شرایط مشابهی رد شد.

در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که شورای نگهبان تنها نامزدهائی را صالح میداند که از ولایت فقیه در کشور حمایت می کنند. در گزارش وزارت امور خارجه همچنين آمده است که رهبر غیر منتخب، آیت الله علی خامنه ای، بر تمام ارگانهای دولت نظارت دارد و صلاحیت و یا عدم صلاحیت تمام نامزدهای ریاست جمهوری با تأئید او است.

جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری آمریکا در ابوظبی در امارات متحده عربی گفت: "اینها همه از شیوه هائی هستند که مانع " پیشرفت آزادی" و "توسعه عدالت" است. رئیس جمهور آمریکا افزود: "به رغم گوناکون واژه ها، کمال مطلوب یکی است. و آن اینکه جامعه ای که در آن آزادی و عدالت حاکم باشد، هر فردی از احترام برخوردار است. در یک جامعه آزاد رهبران در مقابل شهروندان مسئول هستند و در یک جامعه آزاد افراد می توانند بر حسب استعداد و کار مجددانه خود به مقامی که مایلند دست یابند.

پرزیدنت بوش خطاب به ملت ایران گفت: "این حق شما است که تحت حکومتی زندگی کنید که مسئولان پاسخگوی شما باشند، به خواسته های شما وقع بگذارند، استعداد شما را محترم شمارند و به شما اجازه دهند که آینده بهتری را برای خانواده خود فراهم سازید. متأسفانه دولت حاکم بر شما تمام این امکانات را از شما سلب کرده است، ما از رژیم تهران میخواهیم که بخواسته های شما وقع بگذارد و خود را در مقابل شما جوابگو بداند.

XS
SM
MD
LG