لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

افغانستان مجددا صحنه انفجارهائی مرگبار و سر بريدن بود


مقامات افغانستان از کشته شدن معاون والی ولايت جنوبی هلمند و پنج نفر ديگر در يک حمله انتحاری که با منفجر شدن بمب در يک مسجد انجام گرفت خبر داده اند.

مقامات ميگويند در اين حمله که امروز، پنجشنبه در شهر لشکرگاه، مرکز آن ولايت رخ داد، هجده نفر نيز مجروح شدند.

يک سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت پير محمد معاون والی، و ديگر قربانيان، هنگامی که بمب گذار خود را منفجر کرد دعا و نيايش ميکردند.

در خشونتی ديگر، امروز در کابل، پايتخت افغانستان، يک بمب گذار اتوموبيلی، با هدف گرفتن يک اتوبوس ارتشی موجب کشته شدن يک غير نظامی و مجروح شدن چهار نفر ديگر شد. يک سخنگوی طالبان گفت گروه او مسئول اين انفجار است.

در همين حال مقامات در ولايت شرقی نورستان ميگويند ستيزه گران روز چهارشنبه چهار کارگر جاده ساز را سر بريدند.

کارشناسان آمريکائی هشدار داده اند اگر برای بهبود اوضاع امنيتی و بازسازی در افغانستان اقداماتی فوری انجام نگيرد افغانستان با خطر از دست دادن کنترل بر قلمرو خود روبرو خواهد شد.

توماس پيکرينگ سفير سابق، و ژنرال بازنشسته جيمز جونز از واحد تفنگداران دريائی، روز چهارشنبه در گزارشی از ناتو خواستار افزايش شمار سربازان در افغانستان و از آمريکا خواستار تعيين نماينده ای مخصوص برای افغانستان شدند.

اين گزارش ميگويد تشديد خشونت های شورشی ، کاهش حمايت های بين المللی، و فقدان اعتماد در ميان مردم افغانستان، اقدامات بازسازی و اصلاحات مدنی را در آن کشور با تهديد و خطری جدی روبر ساخته است.

XS
SM
MD
LG