لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۱

آمريکا ميگويد حضور خليلزاد در کنار متکی معرف تغييری درسياست نيست


وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد حضور يک نماينده ارشد آمريکا در کنار منوچهر متکی وزير امورخارجه جمهوری اسلامی ايران در هفته گذشته در جلسه ای در داووس سويس به معنای تغييری در سياست آمريکا در قبال ايران نيست.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اين حضور زالمای خليلزاد سفير آمريکا در سازمان ملل متحد را حضوری يک باره توصيف کرد که بدون کسب اجازه قبلی انجام گرفته است.

مقامات آمريکائی تا روز سه شنبه که ويديوی حاوی تصاوير نشستن دو ديپلمات در کنار هم در اينترنت ظاهر شد از اين حضور با خبر نبودند.

مک کورمک روز چهارشنبه در وزارت امورخارجه آمريکا به خبرنگاران گفت حضور سفير آمريکا در کنار آقای متکی ورای ضوابط معمول و رايج در سياست آمريکا انجام گرفت، که، به توصيف او، از ديپلمات های آمريکائی ميخواهد اگر در مجامعی با مقامات جمهوری اسلامی ايران مواجه شدند ادب را رعايت کنند و بروند.

يک سخنگوی خليلزاد گفت وی با متکی در داووس، ملاقات و گفتگوئی نداشت، و حتی به يکديگردست هم نداند.

خليلزاداقدامات آمريکا در شورای امنيت سازمان ملل متحد برای وضع سومين مجموعه تحريم های تنبيهی عليه جمهوری اسلامی ايران در ارتباط با برنامه اتمی تهران را رهبری ميکند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا گفته است آمريکا همواره برای تماس و گفتگوهای سياسی با تهران آماده است بشرط آنکه تهران غنی سازی اورانيوم را متوقف کرده باشد، که به اعتقاد مقامات آمريکائی به جمهوری اسلامی ايران توانائی ساختن تسليحات اتمی را ميدهد.

XS
SM
MD
LG