لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

اعتراضات خيابانی وکلای دعاوی پاکستان، روز پنجشنبه نيز ادامه يافت


اعتراضات خيابانی وکلای دعاوی پاکستان، که خواستار اعاده دموکراسی و کناره گيری پرويز مشرف رئيس جمهوری آن کشور هستند، روز پنجشنبه نيز ادامه يافت.

اين تظاهرات در آستانه انتخابات پارلمانی ۲۹ بهمن ماه برگزار شده است.

روز پنجشنبه در حاليکه صدها وکيل و هواداران آنها در خيابانهای لاهور راه پيمايی ميکردند، و عليه مشرف شعار ميدادند، مأموران امنيتی به نظاره ايستاده بودند.

عايشه مالک، يکی از وکلای معترض، گفت، «تلاش ما در جهت اعاده دموکراسی در کشور، و بازگماری قضات برکنار شده است. ما ميخواهيم کشور را در مسير درستی قرار دهيم ؛ و اين کشمکش تا بازگُماری قُضات، و تا زمان اعاده نظام قضايی کشور ادامه خواهد داشت.»

منصوف خان، يکی از وکلای ارشد نيز گفت، «ما در راه آزادی ميجنگيم؛ آزادی و استقلالِ قوه قضاييه شعار ما است.»

در تحولی ديگر، روز سه شنبه يک گروه از ستيزه جويان ، مسلح به مسلسل، تفنگ، و آر-پی-جی با موضع گرفتن در يک ساختمان با پليس و نيروی شبه نظامی پاکستان به مبادله آتش پرداخت.

پليس پاکستان اعلام کرد که در اين نبرد مسلحانه دو مأمور پليس و چهار ستيزه جوی اسلامگرا کشته شدند. و پنج ستيزه جو که به گفته پليس اعضای «جُندالله» هستند دستگير شدند.

نياز صديقی، رئيس پليس کراچی به خبرنگاران گفت، دو تن از دستگير شدگان افراد تحت تعقيبی هستند که در چندين حمله دست داشته اند.

در اين زدوخورد مقاديری اسلحه از ستيزه جويان ضبط شد.

صديقی گفت، «از صحنه زدوخورد مقادير زيادی مواد منفجره، از قبيل ماده منفجره C4 ، ساچمه، و ديگر اجزاء توليد بمب، و دو جليقه بمب انتحاری يافت شد. علاوه برآن مقداری مهمات و دستورالعمل ساخت بمب نيز پيدا شد. اين گروه در نظر داشت عمليات تروريستی بسيار مخربی انجام دهند. اين افراد اعضای جندالله هستند و تحت تعقيب بوده اند.»

در خبری ديگر، نيروی هوايی پاکستان اعلام کرد روز پنجشنه يک بمب نزديک کاميون ارتشی در شهر اکورا ختک Akora Khatak منفجر شد اما تلفاتی ببار نياورد؛ و تنها خسارت کمی به کاميون وارد کرد.

در شهر کويته نيز انفجار يک بمب روبروی ساختمان دادگاه سه مجروح بجای گذاشت.

ارتش پاکستان همچنين اعلام کرد که ۱۳جسد متعلق به شبه نظاميانی که در حوالی پيشاور ربوده شده بودند پيدا کرده است. اين سربازان هفته گذشته در جريان نبردی که در منطقه دره آدم خِل Darra Adam Khel روی داد ربوده شده بودند.

XS
SM
MD
LG