لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

مردم کوسوو و اکثريت مردم صرب نگران بازگشت به دوران خونين گذشته هستند


هرچند هاشم تاچی نخست وزير کوسوو گفته است اعلام استقلال کوسوو ارتباطی به نتيجه انتخابات رياست جمهوری صربستان ندارد، اما وی بخوبی ميداند فرجام انتخابات رياست جمهوری يکشنبه، می تواند برای آينده بالکان و بويژه ايالت کوسوو سرنوشت ساز باشد، چرا که پيروزی بوريس تاديچ، رهبر حزب دمکراتيک و رئيس جمهوری غربگرای کنونی، که خواهان پيوستن صربستان به اتحاديه اروپا و يافتن راه حلی دمکراتيک برای کوسووست، می تواند عاملی سرنوشت ساز در رهايی بالکان از شبح جنگهای خونين و بی حاصل گذشته بشمار آيد.

از آنسو حريف نيرومندش توميسلاو نيکوليچ، رهبر حزب بنيادگرای ميهنی صربستان و مخالف سرسخت استقلال کوسوو قرار دارد، که عملاً پيرو سياستهای اسلوبودان ميلوسويچ است. ميلوسويچ ديکتاتور پيشين جنگهای خونينی عليه بوسنی هرزگوين به راه انداخت و سرانجام از سوی دادگاه لاهه بعنوان جنايتکار جنگی محکوم شد.

در آستانه انتخابات نه تنها مردم کوسوو، بلکه اکثريت مردم صرب نيز که براساس آخرين نظرسنجی ها از بوريس تاديچ رهبر حزب دمکراتيک پشتيبانی می کنند، نگران بازگشت به دوران خونين گذشته هستند.

در مناظره تلويزيونی روز چهارشنبه، بوريس تاديچ انتخابات روز يکشنبه را انتخاب ميان پيوستن به اتحاديه اروپا يا انزوای کامل صربستان دانست. اما نيکوليچ رقيب او گفت، «برای صربها دو راه وجود دارد: بازکردن درها بروی فدراسيون روسيه يا پيه دردسرزای اتحاديه اروپا را به تن ماليدن.»

کارشناسان منطقه ای می گويند پشتيبانی پيشاپيش اتحاديه اروپا از استقلال کوسوو برگ برنده ای برای نيکوليچ، رهبر ناسيوناليست صرب، است که عليه تاديچ استفاده می کند. زيرا بنيادگرايان صرب می گويند کشورهای منطقه بالکان نيازی به پيوستن به اتحاديه اروپای خواهان استقلال کوسوو ندارند و بايد به دوران اتحاد با فدراسيون روسيه بازگردند.

در همين حال وويس لاو کوشتينتزا، نخست وزير محافظه کار، اعلام کرده به دليل سازش بوريس تاديچ رئيس جمهوری با اتحاديه اروپا بر سر کوسوو در انتخابات روز يکشنبه از او پشتيبانی نخواهد کرد.

از آنسو نيکوليچ اعلام کرده کوسووی مستقل را به انزوای کامل خواهد کشاند. اما، همزمان سالی برشيا، نخست وزير آلبانی، که به منظور جلب پشتيبانی همه جانبه ناتو و اتحاديه اروپا از کوسوو مستقل به بلژيک سفر کرده بود در بروکسل اعلام داشت دولت آلبانی همه راههای زمينی، هوايی و دريايی خود را در اختيار کوسوو قرار خواهد داد تا تحريم احتمالی صربستان عليه کوسوو را بی اثر سازد.

او می گويد، «آلبانی برنامه کمک به کوسوو را دارد. بويژه آن که صربستان نقشه تحريم عليه کوسوو در سر دارد. ما بايد راههايمان را به روی کوسوو بگشاييم. هرچند کافی نيست اما بهتر از هيچ است. ما با در اختيار گذاشتن فرودگاههايمان به تحريم صربها واکنش نشان می دهيم.»

کوسوو که از ۱۹۹۹ تاکنون زير نظر سازمان ملل اداره می شود برآن است تا با پشتيبانی اتحاديه اروپا و پيمان ناتو اعلام استقلال کند تا برای هميشه از سلطه صربها و جنگهای ناشی از آن رهايی يابد.

XS
SM
MD
LG