لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

عنان وعده کرد به تلاش هايش برای حل مسايل کنيا ادامه دهد


کوفی عنان، دبير کل پيشين سازمان ملل متحد، گفت به تلاشهای خود جهت رفع بحران سياسی جاری در کنيا ادامه خواهد داد، اما حتی برنامه ريزی چگونگی حل اختلافاتی که ريشه در اعماق دهها سال گذشته آن کشور دارد، و نفرت ناشی از آن، باعث شده است تا مسئله تقلب در انتخابات به بهانه ای برای برادر کشی تبديل شود.

جامعه بين لمللی ضمن فراخواندن موائی کيباکی، رئيس جمهوری کنيا، و رقيب شکست خورده او در انتخابات ماه دسامبر گذشته، رايلا اودينگا رهبر اپوزيسيون، به خويشتن داری هشدار داده است. چنانچه دو طرف بر سر تقسيم قدرت با يکديگر به توافق نرسند، جامعه بين المللی هشدار داده است که از پرداخت کمکهای مالی بيشتر خودداری خواهد کرد.

خانم جندای فريزر، مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا در امور آفريقا، روز گذشته آشوب و هرج و مرج ناشی از انتخابات ماه دسامبر در کنيا را که به آوراگی و بی خانمانی هزاران خانواده و کشتار بيش از ۸۰۰ نفر انجاميده پاکسازی قومی خواند.

خانم فريزر گفت اقدامات رهبران کنيا برای توقف کامل خشونتها کافی نيست و ايالات متحده در حال حاضر در حال بررسی امکان قطع ميليونها دلار کمک مالی خود به آن کشور است.

در همين حال موائی کيباکی رئيس جمهوری کنيا روز گذشته در مرکز کنفرانس بين المللی در نايروبی اعلام کرد که جهت کمک به کنيايی هايی که تحت تأثير خشونتهای جاری متحمل خسارات فراوانی شده اند بودجه اختصاص خواهد يافت.

وی ضمن فراخواندن مردم به خاتمه خشونتها گفت، «ما به هيچ وجه تحمل نخواهيم کرد که مردم زندگی يا دارايی خود را از دست بدهند. از آنجا که کشور ما معتقد به حکومت قانون است قربانيان اين خشونتها گرچه نبايد به ميل خود قانون وضع کنند اما بايد خاطيان و متخلفان را به دولت معرفی کنند تا مقامات آنها را به دست عدالت بسپارند.»

وی همچنين هشدار داد که نيروهای امنيتی کنيا مسئولان خشونتهای جاری را به شدت سرکوب خواهند کرد.

بخش اعظم خشونتهای جاری در کنيا ابتدا توسط دو قبيله تحت نفوذ رهبران سياسی آن کشور ايجاد شد اما سپس گريبان قبايل ديگر کشور را نيز گرفت.

روز گذشته حدود سيصد نفر از افراد غير مسلح قبيله کيکويو با اجتماع در برابر مؤسسه جنگلبانی کنيا خواهان اخراج بيش از دويست نفر از کارکنان مؤسسه از منطقه شدند که اعضای قبيله لو هستند.

اعضای قبايل لو و کالِنجين می گويند افراد قبيله کيکويو مدام برای آنها مزاحمت ايجاد می کنند.

با اين اوصاف مرکز شهر نايروبی امروز نسبتاً آرامتر به نظر می رسيد.

در رويدادی جداگانه موائی کيباکی باوجود همه کشت و کشتارها چالشهايی که در مورد حقانيت مقام او درکنيا وجود دارد روز پنجشنبه با چهره ای کاملاً حق به جانب به عنوان رئيس جمهوری کنيا در مجمع اتحاديه آفريقا حضور يافت.

از ميان بيش از ۴۰ نفر از رهبران کشورهای جهان کيباکی شايد تنها کسی بود که انتظار حضور او در اين مجمع بعيد به نظر می رسيد.

به گفتۀ حاميان رايلا اودينگا از وی برای شرکت در مجمع اتحاديه آفريقا دعوت به عمل نيامده بوده است.

XS
SM
MD
LG