لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

کره شمالی روز پنجشنبه از ورود کارشناس ارشد ايالات متحده آمريکا استقبال کرد


سونگ کيم، رئيس دفترٍ امور شبه جزيره کره در وزارت امور خارجه آمريکا ، پس از ديدارٍ يک روزه خود از پکن به پايتخت کره شمالی وارد شد.

ديدار سونگ کيم در جهت پيشبرد فرايند خلع سلاح کره شمالی صورت ميگيرد.

براساس توافقی که ميان شش کشور آمريکا، کره شمالی و جنوبی ، روسيه، چين و ژاپن به امضا رسيده است، کره شمالی قول داده است که که در قبالٍ دريافت يک ميليون تن نفت،و حذف نام آن کشور از فهرست کشورهای حامی تروريسم، همه فعاليتها و برنامه های هسته ای خود را بطور کامل اعلام کند.

پيونگ يانگ ميگويد در نوامبر گذشته اين فهرست را به واشنگتن داده است. واشنگتن ميگويد فهرست، که بايد حاوی برنامه های مورد نظر برای برچيده شدن باشد، ناقص است و کامل نيست.

اگر چه کره شمالی، طبق موافقتنامه، برچيدن تأسيسات اصلی هسته ای خود را آغاز کرد ، اما ضرب الاجل ۳۱ دسامبر را برای اعلام برنامه های هسته ای را رعايت نکرد.

سونگ کيم در فرودگاه به خبرنگاران گفت هنوز روشن نيست که آيا از تأسيسات هسته ای يونگ بيون ديدن خواهد کرد يانه.

در همين حال، کيم جونگ، رهبر کره شمالی به هيأت نمايندگی آمريکا اطمينان داد که رژيم او هنوز به تعهد خود مبنی بر اجرای قرارداد شش جانبه پايبند است.

آقای سونگ کيم روز چهارشنبه در ديدار با وانگ جياروئی ( Wang Jiarui )، رئيس دفتر همبستگی حزب کمونيست چين به وی گفت «مشکلات کنونی موقتی است و حل آنها امکان پذير است.»

XS
SM
MD
LG