لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

بورس سهام اروپا در نيمه روز پنجشنبه افت کرد


بازار بورس سهام اروپايی در نيمه امروز (پنجشنبه) کاهش نشان می دهد.

گشايش بازار بورس توکيو امروزهمراه با افزايش بهای سهام بود ولی نگرانی از سقوط قيمت سهام در بازار بورس نيويورک و تاثير آن در بازار توکيو و عليرغم بالا رفتن بهای سهام تکنولوژی ژاپن قيمت سهام در نيمروز اندکی کاهش يافت.

شاخص تايمز مالی لندن ۵۵ واحد، يعنی حدود يک درصد، کاهش يافت و به ميزان ۵۷۸۲ رسيد. شاخص CAC-40 در پاريس با ميزان ۴۸۱۵ يک درصد، يعنی ۵۸واحد، افت داشت. شاخص DAX در فرانکفورت ۱۰۰ واحد کمتر بود، يعنی با ۵/۱ درصد کاهش به ميزان ۶۷۷۵ تنزل يافت.

روز چهارشنبه نيز قيمت سهام در بازار بورس توکيو ۹۹ صدم در صد کاهش يافته بود.

در همين حال به رغم کاهش نيم درصدی نرخ بهره بانکی توسط بانک مرکزی آمريکا ضعف بازار سهام نيويورک و نگرانی از چشم انداز اقتصادی ايالات متحده ، موجب سقوط بهای سهام در بازار بورس هنگ کنگ شد.

در نيويورک، آينده قراردادهای S&P کاهش ۸ واحدی نشان می دهد، به اين معنی که گشايش بورس امروز در ميزان پائينتری خواهد بود.

بارش شديد برف و بدی هوا در چين نيز بر بازار بورس تاثير گذاشته و با کاهش نرخ سهام تکنولوژی چين شاخص سهام بازار هنگ کنگ تا دو و سه دهم در صد نزول کرد.

بارش برف سنگين اين هفته در چين مانع از حمل آذوقه و سوخت شد و در نتيجه بسياری از صنايع و کارخانه ها بسته شدند و اين امر تلاش مقامات آن کشور را برای مبارزه با تورم دچار مشکل ساخته است.

شاخص نيکی در توکيو با افزايش ۲۴۷ واحد، يعنی بيش از ۵/۱ درصد، به ۱۳۵۹۲رسيد. شاخص هانگ سنگ در هنگ کنگ ۱۹۸واحد افت داشت، يعنی با کاهش يک درصدی، روز را با ۲۳۴۵۶ واحد به پايان برد.

مدير يکی از شرکت های مالی در هنگ کنگ معتقد است تا زمانی که بواسطه بارش برف در چين جاده ها و کارخانه ها بسته باشند و در نتيجه اقتصاد آن کشور در حال رکود بماند نرخ سهام در بازار مالی توکيو کاهش خواهد يافت.

با وجود اين، تحليلگران اقتصادی به بازار سهام هنگ کنگ خوش بين هستند و بر اين باورند که سهام محلی که بهای کمتری دارند از شانس خريد و فروش بيشتری برخوردار خواهند بود که موجب ترقی بازار بورس می شود.

بازار بورس ولينگتون، سنگاپور، و تايپه با کاهش نرخ سهام بسته شد در حالی که بهای ارزش سهام در بازار های سيدنی بانکوک سئول جاکارتا و مانيل افزايش يافت.

ارزش طلا نيز در بازار های جهان سقوط کرد. و دلار در برابر ساير واحدهای پولی عمده اکنون نيرومندتر است.

XS
SM
MD
LG