لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

انجمن صنفی روزنامه نگارانِ ايران از رَويهِ هياتِ نظارت بر مطبوعات انتقاد کرد


انجمن صنفی روزنامه ‌نگارانِ ايران با صدور بيانيه‌ای از رَويهِ هياتِ نظارت بر مطبوعات انتقاد کرد. در اين بيانيه با انتقاد از ترکيب يکسويه و عملکرد سخت‌گيرانهِ هيات نظارت بر مطبوعات در بررسی درخواستِ مجوزِ انتشار نشريه و همچنين نظارت بر محتوای نشريات، انتقاد شده است.

انجمن صنفی روزنامه نگاران همچنين خواهان پاسخگويی هيات نظارت شد. در بخشی از اين بيانيه آمده است، «ما حقِ آزادی بيان و نظر و انتشارِ نشريات و مطبوعات را، بر پايهِ روح و محتوای قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران، به ويژه اصول ۹، ۲۴ و ۱۶۸ اين قانون، از جمله حقوقِ اساسی و بنيادينِ شهروندی می ‌دانيم.» اين بيانيه همچنين متذکر شد که در اصل نهم آمده است «در جمهوری اسلامی ايران، آزادی و استقلال و وحدت و تماميتِ ارضی کشور از يکديگر تفکيک ناپذيرند و حفظ آن‌ها وظيفه دولت و آحادِ ملت است. هيچ فرد يا گروه يا مقامی حق ندارد به نام استفاده از آزادی، به استقلالِ سياسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی و تماميتِ ارضی ايران کمترين خدشه‌ای وارد کند و هيچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تماميت ارضی کشور آزادی ‌های مشروع را، هرچند با وضع قوانين و مقررات، سلب کند.»

در ادامهِ بيانيه آمده است، متاسفانه به رغم اين تصريح کشور ما از معدود کشورهايی است که در جهانِ کنونی بر پايه قانون مطبوعاتش شهروندان بايد برای انتشارِ نشريه، درخواستِ صدورِ مجوز کنند و اين درحاليست که در قاطبهِ کشورهای جهان و حتی کشورهای همسايه، کافی است که شهروندان برای انتشار نشريه و قبولِ مسئووليتِ مرتبط بر آن به ثبت آن در مراجع قانونی بپردازند، و نيازی به اخذ مجوز ندارند.

XS
SM
MD
LG