لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

کميسيون اسرائيلی جنگ با حزب الله در لبنان را يک  شکست جدی شناخت


يک کميسيون ويژه اسرائيلی نتيجه گيری کرده است که جنگ ۲۰۰۶ آن کشور با ستيزه گران حزب الله در لبنان شکستی جدی بود .

الياهو وينوگراد رئيس کمسيون ميگويد تحقيقگران قصور و کوتاهی هائی را در کادر رهبری سياسی و نظامی کشور در جريان جنگ پيدا کرده اند.

وی امروز، چهارشنبه، در يک کنفرانس خبری در بيت المقدس گفت جنگ يک ماهه در دادن پاسخی موثر به شليک های راکتی حزب الله بی ثمر بود.

وينوگراد گفت اهود اولمرت نخست وزير و ارتش عمليات آخر زمينی را ضروری ميدانستند اما اين عمليات نتوانست به هدفهای خود برسد.

نتيجه گيريهای مقدماتی کميسيون نيز حاکی از انتقاد از نحوه عمل دولت و ارتش اسرائيل در جنگ بود . اين نتيجه گيريها آقای اولمرت را متهم ميکرد که بدون داشتن برنامه ای مناسب برای عمل به جنگ رفته است.

آقای اولمرت پس از جنگ با کاهش حمايت، و افزايش درخواست های کناره گيری مواجه بوده است، اما وزير دارائی اسرائيل امروز گفت آقای اولمرت مصمم است در مقام خود باقی بماند و خواستار انتخابات پيش از موعد نخواهد شد.

کميسيون تحقيق اسرائيلی امروز اندکی پيشتر گزارش خود در باره عملکرد اسرائيل در جنگ سی و چهار روزه با ستيزه گران حزب الله در لبنان را به اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل تسليم کرده بود.

بسياری از اسرائيلی ها جنگ عليه حزب الله را يک شکست ميدانند زيرا اسرائيل نه توانست اين گروه ستيزه گر را سرکوب کند، و نه توانست ترتيب آزادی دو سرباز اسرائيلی را بدهد که ربوده شدن آنها توسط حزب الله موجبی برای رفتن به جنگ بود.

آقای اولمرت از عملکرد خود در جنگ دفاع کرده است.

صدو پنجاه و يک اسرائيلی ، که بيشترشان سرباز بودند، و بيش از هزار لبنانی، که اکثرا غير نظامی بودند، در جنگ کشته شدند.

XS
SM
MD
LG