لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

بسياری از اسرائيليان جنگ ۳۴ روزه با حزب الله لبنان را يک شکست تلقی می کنند


بسياری از اسرائيليان جنگ سی و چهار روزه آن کشور با حزب الله لبنان را در سال ۲۰۰۶ يک شکست تلقی می کنند؛ شکست از اين بابت که دولت و ارتش اسرائيل نتوانستند به اهداف مورد نظر خود دست يابند.

اين جنگ، که در پی کشته شدن سه سرباز اسرائيلی و به اسارت در آمدن دو سرباز ديگر توسط حزب الله لبنان آغاز شد، دو هدف اصلی را دنبال می کرد: اول آزادسازی دو سرباز گروگان گرفته شده، و دوّم انهدام گروه شبه نظامی حزب الله ِ مستقر در جنوب لبنان.

در اين جنگ ِ سی و چهار روزه بيش از يکهزار لبنانی که اغلب آنان افراد غيرنظامی بودند کشته شدند. تلفات جانی اسرائيليان بيش از صد و پنجاه نفر گزارش شد که اغلب آنان سرباز بودند.

پايان جنگ با انتقادات شديدی از داخل اسرائيل نسبت به اداره امور جنگ توسط اهود اولمرت، نخست وزير آن کشور، همراه بود، که منجر به استعفای رئيس ستاد ارتش شد. امّا دولت اولمرت از تصميماتی که در اين رابطه گرفته شده بود اظهار پشيمانی نکرده و اعلام داشت از اشتباهات رخ داده در اين جنگ درس گرفته است. اکثر منتقدان دولت را سربازان ذخيره و خانواده های سربازان کشته شده در جنگ تشکيل می دهند.

تومر بوهادانا يکی از سربازان ذخيره ارتش اسرائيل اکنون انتظار دارد گزارش کميسيون وينوگراد ثابت کند که مقصر اصلی شکست در جنگ سال ۲۰۰۶ اهود اولمرت نخست وزير کشورش بوده و او بايد شخصاً مسئوليت شکست را بعهده گرفته و از مقام خود استعفا دهد.

همسران سربازان ذخيره اسرائيل روز دوشنبه، در تظاهراتی که در مقابل منزل مسکونی تزيپی ليونی وزير خارجه برپا کردند، خواستار ايجاد تغييراتی در ساختار دولت شدند.

ساکنان جنوبی حومه بيروت نيز که هنوز در ويرانه های ناشی از جنگ ۲۰۰۶ زندگی ميکنند در انتظار انتشار گزارش کميسيون وينوگراد هستند.

شيخ قادر ديرانی می گويد نتيجه امروز ِ گزارش وينوگراد بخشی از بهای جنگ است که جامعه اسرائيل را متاثر کرده است. علی حسين يکی از اهالی بومی منطقه می گويد که برای اولمرت يا ديگران متاسف نيست، زيرا با رفتن آنان افراد ديگری بر سر کار خواهند آمد. مهم اينست که برنده و بازنده جنگ چه کسی بود.

انتظار می رود گزارش کميسيون وينوگراد تصميم بحث انگيز ِ اولمرت در مورد اعزام نيروی زمينی به جنوب لبنان در آخرين ساعات پيش از اجرای موافقتنامه آتش بس را بدقت مورد بررسی قرار دهد. اين اقدام به کشته شدن سی سرباز اسرائيلی منجر شد. اولمرت معتقد است که اتخاذ چنين تصميمی به اسرائيل کمک کرد تا از موقعيت بهتری در آتش بس برخوردار شود.

XS
SM
MD
LG