لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی: دانشجوی سنندجی خود را حلق آويز کرده است


سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی ايران، عليرضا جمشيدی، در يک نشست خبری درباره مرگ مشکوک ابراهيم لطف الهی دانشجوی سنندجی که در اداره اطلاعات کردستان جان باخت، گفت بر اساس گزارش دادگستری و اداره اطلاعات سنندج وی خود را حلق آويز کرده است.

سخنگوی قوه قضاييه تصريح کرد اگر خانواده وی شکايتی دارند می توانند مراجعه کنند. اين در حالی است که کانون مدافعان حقوق بشر و خانواده ابراهيم لطف الهی نيز پيشتر با ابراز ترديد درباره توضيحات رسمی داده شده درباره علت مرگ فرزندشان خواهان نبش قبر وی شده بودند.

بنا به گزارش خبرگزاريهای ايران، جمشيدی در اين مورد گفت، «من نمی دانم تقاضايی در اين مورد شده است يا نه، ولی طبيعی است انجام اين امر به نظر قاضی بستگی دارد.»

در همين حال کميته حقيقت ياب در خصوص درگذشت ابراهيم لطف الهی با انتشار بيانيه ای، ضمن اشاره به ادعای مسئولين مبنی بر اقدام به خودکشی اين دانشجوی سنندجی، اين پرسشها را مطرح کرده اند که در صورت صحت اقدام به خودکشی لطف الهی چه رفتاری با وی در زندان شده که او را برای صرف نظر کردن از حق حياتش متقاعد کرده است؟

چرا مطابق با عرف رايج و موازين شرعی جسد وی به خانواده اش تحويل نشده، و بدون حضور و اطلاع آنان اقدام به دفن او شده است؟ چرا از برگزاری مجلس ترحيم وی توسط خانواده اش ممانعت بعمل آمده؟ و چرا جسد آن مرحوم کالبد شکافی نشده تا علت مرگ وی مشخص شود؟

XS
SM
MD
LG