لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

آمريکا خواستار تحقيق کامل در مورد چگونگی مرگ ابراهيم لطف الهی شد


آمريکا خواستار تحقيق کامل در مورد چگونگی مرگ ابراهيم لطف الهی شد
آمريکا خواستار تحقيق کامل در مورد چگونگی مرگ ابراهيم لطف الهی شد

ایالات متحده از دولت جمهوری اسلامی ایران خواستار رسیدگی به چگونگی مرگ ابراهیم لطف الهی دانشجوی رشته حقوق از استان کردستان ایران، که در اسارت دولت فوت کرده است، شد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در بیانیه ای کتبی گفت: " ایالات متحده عمیقا در مورد مرگ مشکوک تأسف بار ابراهیم لطف الهی دانشجوی ایرانی کرد تبار که روز ۶ ژانویه توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده بود، بسیار نگران است. ما از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار تحقیق کامل در این زمینه هستیم."

آقای لطف الهی هنگامیکه محوطه دانشگاه پیام نور سنندج را ترک میکرده توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. برادرش که از او در زندان بازدید کرده بود، گفت؛ ابراهيم بهنگام دیدار از روحیه خوبی برخوردار بوده است. خانواده او نمیدانند که اتهام وارده بر او چه بوده است.

روز۱۵ ژانویه مقامات دولتی به خانواده او اطلاع دادند که لطف الهی در گذشته است و او را در گورستانی بخاک سپرده اند. آنها ادعا کردند که لطف الهی درسلولش خود کشی کرده. بخانواده او اجازه دیدار از جسد و کالبد شکافی را ندادند. این مورد شباهت هائی به مرگ زهرا بنی یعقوب دانشجوی جوان رشته پزشکی دارد. خانم بنی یعقوب توسط نیروهای امنیتی در همدان هنگامیکه با نامزدش در پارکی قدم میزد دستگیر شد. او را یک شب در باز داشت نگهداشتند روز بعد پیکربی جان او را به خانواده اش تحویل دادند. مقامات دولتی ادعا کردند که او خود کشی کرده است. در حالیکه خانواده وی میگویند او را در زندان مورد تجاوز قرار داده و کشته اند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا، در یک سخنرانی در کنفرانس اقتصاد جهانی در داووس در تاريخ ۲۳ ژانویه ۲۰۰۴ اعلام کرد: "حقوق اساسی دموکراتیک یک پدیده جهانی است. مردان و زنان حق این گزینه را دارند که چه کسی بر آنها حکومت کند، آنها از حق اظهار نظر بر خوردارند، حق پرستش آزادانه را دارند و از این حق بر خوردارند که از اعمال زور در امان باشند."

مرگ ابراهیم لطف الهی و زهرا بنی یعقوب نشانگر استفاده از اعمال جبر و زور درجمهوری اسلامی ایران است، بطوریکه شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره میکند، جمهوری اسلامی ایران شهروندان را از آتیه آزاد، بدور از ترس، بدون کار برد خشونت و بدور از دستگیریهای خود سرانه همواره محروم میکند.

آقای مک کورمک میگوید که ایالات متحده از جمهوری اسلامی ایران میخواهد کسانی را که بدون محاکمه عادلانه در بازداشت بسر میبرند، از جمله ۳ آموزگار جوان بهائی را که در بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز هستند و ۳ دانشجوی دانشگاه امیرکبیررا که قاضی در ماه دسامبر رای بر آزادی آنها داده اما همچنان در زندان بسر میبرند را آزاد کنند.

XS
SM
MD
LG