لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

آمريکا از ترکيه خواست مراقب فعاليت بانک های ايران باشد


استوارت لوی، معاون وزير خزانه داری آمريکا در امور تروريسم و اطلاعات مالی، روز گذشته از ترکيه خواست تا مراقب فعاليت بانک های ايران باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، وزارت خزانه داری آمريکا از دولت ترکيه خواسته است تا فعاليت های سه شعبه بانک ملت ايران را در آن کشور زير نظر بگيرد.

مقامات آمريکايی می گويند که بانک ملت ايران در خدمت سازمان دولتی انرژی اتمی جمهوری اسلامی ايران است.

آمريکا جمهوری اسلامی را متهم می کند که در پی ساختن بمب اتمی است و سازمان انرژی اتمی ايران نيز برای رسيدن به اين هدف می کوشد.

تهران همواره اين اتهامات را رد کرده و برنامه هسته ای خود را برای توليد برق خوانده است.

آقای لوی گفت جمهوری اسلامی از بانک های ايران برای پيشبرد برنامه موشکی خود استفاده می کند.

ديپلمات های مستقر در سازمان ملل متحد می گويند چند هفته ديگر زمان رای گيری برای پيش نويس سومين قطعنامه تشديد تحريم ها عليه جمهوری اسلامی ايران خواهد بود.

نمايندگان ۱۵کشور عضو شورای امنيت سازمان ملل ديروز (دوشنبه) در نشستی غير رسمی و به صورت جداگانه پيش نويس قطعنامه جديد تحريم ايران را که از سوی گروه ۱ + ۵ شامل آمريکا، فرانسه، بريتانيا، روسيه، چين، همراه با آلمان ارائه شده است مورد بحث و بررسی قرار دادند.

روند تنظيم و تصويب قطعنامه سوم تحريم عليه ايران به دليل سرپيچی جمهوری اسلامی از اجرای قطعنامه های پيشين شورای امنيت آغاز شده است.

ليو ژنمين، نماينده چين ديروز به خبرنگاران گفت آماده شدن شورای امنيت برای رأی گيری در مورد پيش نويس قطعنامه تحريم ايران چند هفته طول خواهد کشيد.

اعلام اين زمان بندی در حالی صورت می گيرد که محمد البرادعی، مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، قرار است تا ماه مارس گزارش تازه ای از نحوه همکاری جمهوری اسلامی با آژانس انرژی اتمی درباره شفاف سازی برنامه اتمی خود ارائه کند. تهران از شورای امنيت سازمان ملل خواسته است تا ارائه گزارش آژانس روند تصويب قطعنامه جديد را به تاخير اندازد.

XS
SM
MD
LG