لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

پرزيدنت بوش برای ايراد سخنرانی سالانه خود آماده می شود


تا ساعاتی ديگر، پرزيدنت جرج دبليو بوش، در گزارش سالانه خود زير عنوان گزارش وضعيت ايالات متحده آمريکا به مجلس سنا و مجلس نمايندگان، سياست های دولت خود را تشريح خواهد کرد.

پرزيدنت بوش، آخرين سخنرانی سالانه خود را در مقابل کنگره ای که اکثريت آن را نمايندگان حزب دمکرات تشکيل می دهند، ايراد می کند.

در سخنرانی های قبلی، پرزيدنت بوش، طرح هايی را از جمله در زمينه راه های ايمن تر کردن کشور در مقابل تروريسم و موضوع جنگ عراق ارائه داد. امسال در سال پايانی رياست جمهوری خود، انتظار می رود آقای بوش بر راه های جان بخشيدن به اقتصاد کساد آمريکا تاکيد کند.

برگزيده منتشر شده از مطالبی که پرزيدنت بوش در سخنرانی وضعيت کشور مطرح خواهد کرد حاکی از آن است که وی از جمله به مسئله اقتصاد، مسکن، آموزش و پرورش، اهميت بازرگانی، مبارزه با تغييرات اقليمی، مسئله مهاجرت، مسئله عراق و ايران می پردازد.

در زمينه عراق، پرزيدنت بوش می گويد: "سياست خارجی ما بر اساس يک فرض منطقی استوار شده است؛ اينکه انسانها، در صورتی که از موقعيت مناسبی برخوردار باشند، آينده ای به سوی آزادی و صلح را برخواهند گزيد."

به گفته آقای بوش، بسياری از تصاوير هفت سال گذشته، هم هشيار کننده بوده اند و هم اين يادآوری شوم که تروريست ها و افراطی ها، اين مردان شرور، از آزادی و از آمريکا نفرت دارند.

از اين رو، به گفته پرزيدنت بوش، با آنکه دشمن همچنان خطرناک است و هنوز کارهای زيادی بايد در اين راه صورت بگيرد، اما از عملکرد نيروهای آمريکايی و عراقی در خاک عراق نتايجی حاصل شده که تا يکسال پيش برای تعداد اندکی متصور بود.

پرزيدنت بوش خطاب به مردم ايران می گويد: "پيام ما به مردم ايران روشن است: ما هيچ ستيزی با شما نداريم، ما به سنت های شما و تاريخ شما احترام می گذاريم و مشتاق روزی هستيم که آزادی خود را به دست بياوريد."

پيام به رهبران ايران نيز به گفته آقای بوش روشن است: اينکه غنی سازی اورانيوم در ايران به تعليق در بيايد تا مذاکرات بتواند از سر گرفته شود و ايران بتواند به جامعه جهانی بپيوندد.

جرج بوش از رهبران ايران می خواهد که قصد خود را از برنامه هسته ای و عملکرد گذشته خود را در اين زمينه روشن سازند، به سرکوب های داخلی پايان دهند و حمايت خود را از تروريسم متوقف کنند.

پرزيدنت بوش می گويد "اما مهمتر از همه اين را بدانيد: آمريکا با کسانی که نيروهای آمريکايی را در خطر قرار می دهند، مقابله خواهد کرد. ما در کنار متحدانمان خواهيم بود و از منافع حياتی خود در خليج فارس دفاع خواهيم کرد."

برای پخش زنده اينجا را کليک کنيد.

XS
SM
MD
LG