لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

پارلمان تايلند سياستمداری کهنه کار با تمايلات راستگرايانه را به نخست وزيری برگزيد


پارلمان تايلند روز دوشنبه ساماک سونداراوِج سياستمدار کهنه کار آن کشور را به نخست وزيری برگزيد. اين نخستين پارلمانی است که پس از کودتای ۲۰۰۶ برای سرنگونی تکسين شيناواترا از قدرت در تايلند تشکيل می شود.

سونداراوِج با تمايلات راستگرايانه توانست ۳۱۰ رأی اعضای حزبِ ائتلافی اقتدارملی از هواداران تکسين شيناواترا نخست وزيرمخلوع تايلند را – که در پارلمان از اکثريت برخوردارند – کسب کند؛ و با برتری چشمگير در برابرِ رقيبش آبهيسيت ويجاجاوا از حزب دموکرات - که هوادارانش تنها ۱۶۳ کرسی در پارلمان دارند، به پيروزی برسد.

به اين ترتيب، رهبری حزبِ اقتدار ملی ونخست وزيری تايلند به سامک سونداراوج تفويض شد.

حزبِ نسبتاً تازه تأسيس اقتدار ملی از ائتلاف شش حزب تشکيل شده؛ و دو سوم کرسی های مجلس نمايندگان تايلند را در اختيار دارد.

حزبِ نسبتاً تازه تأسيس اقتدار ملی از ائتلاف شش حزب تشکيل شده؛ و دو سوم کرسی های مجلس نمايندگان تايلند را در اختيار دارد.

سامک سونداراوج که اکنون ۷۲ سال دارد، از نزديکان تکسين شيناواترا به شمار می رود؛ و می گويد به طور مرتب با وی در تماس است؛ اما از او دستور نمی گيرد.

آقای سونداراوِج – که رهبری کار کشته محسوب می شود – در پاسخ به سوآل خبرنگاری که از وی پرسيده بود چه احساسی دارد، احساس خود را عادی توصيف کرد. وی در ميان مردم از حسن اعتبار و اعتماد برخوردار است. ناظران ابراز اميدواری کرده اند روی کار آمدن يک دولت منتخب به رهبری آقای سونداراوج ثباتی را که تايلند در حال حاضر به شدت به آن نياز دارد، به آن کشور بحران زده بازگرداند.

XS
SM
MD
LG