لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

ژنرال سوهارتو در زادگاهش به خاک سپرده شد


در مراسم خاکسپاری ژنرال سوهارتو امروز(دوشنبه) سوسيلوبامبانگ يودويونو، رئيس جمهوری پيشاپيش خانواده سوهارتو حرکت می کرد. مراسم تشييع در شهر سولو زادگاه سوهارتو واقع در ۴۰۰ کيلومتری پايتخت برگزار گرديد.

ابتدا فهرست بلند خدمات نظامی سوهارتو خوانده شد سپس به احترام او رئيس جمهوری سلام نظامی داد. ده ها هزارنفر از سوگواران در صف طولانی مراسم انتقال جنازه به آرامگاه خانوادگی را تماشا می کردند.

مراسم اسلامی به جای آورده شد و اعضای خانواده و نزديکان شاخه ها ی گل بر مزار سوهارتو انداختند.جوخه نظامی در طول مراسم، موزيک عزا می نواخت.

ژنرال سوهارتو روز يکشنبه به دنبال يک بيماری طولانی در سن ۸۸ سالگی در يک بيمارستان در جاکارتا پايتخت اندونزی درگذشت.

پيش از حمل جسد به سولو در اوايل وقت دوشنبه مراسم سوگواری مختصری در جاکارتا برگزار شد. چهره ها ی سياسی اندونزی با حضور در مراسم با خانواده سوهارتو ابراز همدردی کردند.

وفاداران به رهبر درگذشته اندونزی از مردم کشور خواهان بخشش وی و چشم پوشی از اقدامهای ناروائی بودند که در سه دهه حکومت وی انجام شد، اما مخالفان خواهان آنند که مسئولان آن همه شرارت به پای ميز محاکمه کشانده شوند و جوابگوی مردم باشند.

ژنرال سوهارتو با تظاهرات گسترده مردم اندونزی سرانجام در سال ۱۹۹۸ از قدرت کناره گرفت و با رفتن وی راه برای استقرار دموکراسی در اين کشور پرجمعيت آسيا هموار گرديد.

از زمان کناره گيری اجباری ازقدرت، ژنرال سوهارتو مدام به خاطر بيماری و سالخوردگی در بيمارستان بستری بوده و سکته مغزی چند سال پيش بر قدرت تکلم وی تاثير زيادی گذاشته و به مغز او آسيب رسانده بود.

گفته می شود در زمان زمامداری ژنرال سوهارتوبين ۷۸هزار تا يک ميليون تن از کمونيستهای کشور قتل عام شدند. با اشغال تی مور توسط نيروها ی اندونزی در زمان حکومت سوهارتو جنگی در گرفت که در مجموع ۱۸۳,۰۰۰ نفر تلفات داشت. در گينه پاپوا نيز بر اثر اقدامهای حکومت سوهارتو و نقض حقوق بشر بيش از ۱۰۰هزار نفر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG