لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۷

سوهارتو، رئيس جمهوری پيشين اندونزی درگذشت


سوهارتو، رئيس جمهوری پيشين اندونزی، امروز، يکشنبه، در هشتاد و شش سالگی درگذشت.

مقامات در جاکارتا ميگويند سوهارتو عصر امروز پس از رفتن به اغما، درگذشت.

پزشکانی که اين ديکتاتور پيشين را مداوا ميکردند ديروز گفته بودند حال وی ناگهان رو به وخامت گذاشته و چند ارگان داخلی او از کار افتاده است.

سوسيلو بامبانگ يودهويونو رئيس جمهوری اندونزی در يک پيام راديوئی از مردم آن کشور خواستار طلب آمرزش برای سوهارتو شد .

دولت نيز از امروز به مدت هفت روز سوگواری ملی اعلام کرده است.

مقامات ميگويند فرزندان سوهارتو هنگام مرگ پدرشان در کنار او بودند.

سيتی هارديانتی، دختر سوکارنو، به خبرنگاران گفت خانواده اش برای هر اشتباهی که وی مرتکب شده باشد تقاضای عفو و بخشش دارند و وی اميدوار است تمامی اشتباهاتش بخشوده شود.

سوهارتو، در ايجاد اتحاد و يکپارچگی اندونزی و بيرون آوردن کشور از فقر و تبديل آن به پرتحرک ترين اقتصاد منطقه نقشی اساسی داشت.

وی در عين حال مسئول سی و دو سال حکمرانی در رژيمی شناخته ميشد که در قرن بيستم شيوه هائی ظالمانه را اعمال ميکرد.

گلوريا آرويا، رئيس جمهوری فيلی پين از درگذشت سوهارتو ابراز تاسف کرد و نقش وی را در شکل بخشيدن به مجمع کشورهای جنوب شرقی آسيا، موسوم به آسه آن، ستود.

کوين راد نخست وزير استراليا نيز درگذشت سوهارتو را به خانواده اش تسليت گفت اما از وی به عنوان چهره ای جنجال برانگيز در امور حقوق بشر، و حمله سال ۱۹۷۵ به تيمور شرقی ياد کرد.

سوهارتو روز دوشنبه بخاک سپرده ميشود.

سوهارتواز روز چهارم ژانويه برای مداوا و مراقبت در مقابل عوارض ريوی، کليوی و قلبی در بيمارستان بستری شده بود.

سوهارتو در دوران نوجوانی وارد ارتش حاکمان استعماری هلندی شد. او پس از جنگ جهانی دوم به جنبش چريکی مخالف هلند پيوست و تا استقلال اندونزی در سال ۱۹۵۰ در اين جنش جنگيد.

سوهارتو در سال ۱۹۶۵ با درهم شکستن يک کودتای کمونيستی چهره ای سرشناس شد. سوهارتو با صدور دستور پاکسازی کمونيستها موجی از خونريزی را به راه انداخت که قريب نيم ميليون نفر را کشت.

سوهارتو در سال ۱۹۶۷ به رياست جمهوری انتخاب شد و توجه خود را به اصلاحات اقتصادی معطوف ساخت. بانک جهانی ميگويد دولت او موفق شد نسبت فقر را از هفتاد درصد به يازده درصد کاهش دهد. اما اتهامات فساد و پارتی بازی، همراه با سقوط مالی سال ۱۹۷۷ به درخواست های مردم برای استعفای او انجاميد. در سال ۱۹۹۸ ارتش نيز به اين درخواست ها ملحق شد و سوهارتو موافقت کرد که از قدرت کنار برود.

XS
SM
MD
LG