لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

نا آرامی در کوی دانشگاه تهران و حضور گسترده پليس ويژه


تجمع دانشجويان دانشگاه تهران در محل خوابگاه کوی دانشگاه تهران به خشونت کشيده شد. اين تجمع، که دومين شب خود را پشت سر می گذاشت، با ورود يگان ضد شورش به محوطه کوی و ضرب و شتم دانشجويان همراه بود.

دانشجويان ساکن کوی دانشگاه در ادامه تجمع اعتراضی خود که از روز جمعه آغاز شده، امروز يکشنبه، از ساعت هشت شب در محوطه کوی دست به تجمع زدند.

اخبار رسيده حاکی از آن است که نيروهای ضد شورش نيروی انتظامی که در برابر درب کوی دانشگاه صف آرايی کرده بودند، برای ترساندن دانشجويان، در برابر کوی در خيابان امير آباد رژه رفتند. اين اقدام موجب شد تا دانشجويان به سمت درب فنی کوی دانشگاه هجوم برده و با شکستن درب کوی وارد خيابان اميرآباد شوند اما پليس با مقاومت در برابر دانشجويان، به محوطه کوی دانشگاه تهران وارد شده و دانشجويان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

در درگيری ها، تعدادی از دانشجويان و نيروهای پليس دچار آسيب ديدگی شده اند.

از آنجائيکه حضور پليس در کوی دانشگاه غيرقانونی است، يگان های ضد ضورش پس از برخورد با دانشجويان و عقب راندن آنها از کوی خارج شدند.

خواسته اصلی دانشجويان در شبهای گذشته را عمدتا خواسته های صنفی تشکيل می دادند اما در تجمع يکشنبه شعارهای تند سياسی سر داده شد. از شعارهای مهم دانشجويان می توان به آزادی زندانيان سياسی و نيز برکناری عميد زنجانی رييس روحانی دانشگاه تهران اشاره کرد.

تشکل های دانشجويی خواسته های اصلی دانشجويان معترض را به اين شرح اعلام کرده اند؛

۱. تهيه ی منشورحقوق صنفی دانشجويان ۲. بهبود وضعيت رفاهی کوی دانشگاه تهران ۳. بهبود غذای کوی ۴. برقراری مجدد سرويس های اياب و ذهاب دانشجويان از خوابگاه به دانشگاه و بر عکس که از اول امسال همراه با تفکيک اين سرويس ها به سرويس دختران و پسران زمان آن نيز محدود شده بود. دانشجویان خواهان کار اين سرویس ها از ساعت ۷ صبح تا ۷ بعد از ظهر برای پسران و تا ۱۰ شب برای دختران شدند ۵. آزادی دانشجويان سياسی دربند ۶. توقف احضار فعالين دانشجويی سياسی و صنفی به کميته های انضباطی.

XS
SM
MD
LG