لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۹

تنش ها و زدوخوردهای قومی در کنيا همچنان ادامه دارد


پليس غرب کنيا برای متوقف ساختن زد وخوردهای قومی که از روزپنجشنبه تاکنون دست کم ۴۵ نفر را به هلاکت رسانيده است، به نوبه خود وارد پيکار شده است.

به دنبال برخوردهای جاری درشهر ناکورو Nakuru واقع در دره ريفت Rift درغرب کنيا سربازان برای کمک به برقراری صلح درخيابان های شهرمستقرشده اند.

به گفته پليس، نبرد به شهر مولو Molo درمجاورت منطقه نيز کشانيده شده است.

به گفته شاهدان عيني، اين نبرد عمدتا ميان قبيله موائی کيباکی رئيس جمهوری کنيا و ساير قبايل وفاداربه رايلا اودينگا رهبراپوزيسيون جريان دارد.

خشونت های پس ازانتخابات کنيا تاکنون نزديک به ۷۰۰ نفر قربانی گرفته است.

کوفی عنان دبيرپيشين سازمان ملل متحد روزشنبه ازشهر مولو درنزديکی صحنه نبرد ديدارکرد که هم اکنون ده ها هزارنفراز افرادی که براثرجنگ های اخيرآواره وبی خانمان شده اند در آن استقراريافته اند.

آقای عنان برای دستيابی به توافقی ميان کيباکی واودينگا به کنيا رفته است.

ديروز (شنبه) اوضاع در نايروبی ، پايتخت کنيا تنش آور بود، زيرا روز پيش از آن در ناکورو نبردهای شديدی رخ داده بود.

زدوخوردهای قومی تازه ترين خشونتهايی است که اخيراً، در پی ناآراميهای ناشی از انتخابات رياست جمهوری در اين کشور، بروز کرده است.

سرخط های روزنامه های کنيا در روز شنبه چنين بود: «ناکورو فَوَران کرد»، و «ارتش وارد صحنه ميشود»، يا «عنان به گفتگوهای خود ادامه ميدهد.»

اوضاع شهر ناکورو عصر روز پنجشنبه ، هنگامی پرآشوب شد که «مُوايی کيباکي» رئيس جمهوری کنيا اعلام کرد که وی رئيس جمهوری منتخب کشور است؛ و قبيله هوادار رئيس جمهور و قبيل هوادار ريلا اودينگوRaila Odingo ، رهبر اپوزيسيون به زدوخورد پرداختند.

در خشونتهای روز جمعه نيز جوانان با استفاده از قَمه و تفنگهای دست ساز در غرب کنيا آشوب براه انداختند و صدها خانه را به آتش کشيدند.

در همان حال که خشونتها در خيابان جريان داشت، سياستمداران بر سر اين پرسش به مجادله پرداختند که چه کسی در انتخابات بيست و هفتم دسامبر برنده بوده است.

اودينگا، رهبر اپوزيسيون کيباکي، رئيس جمهور را متهم ميکند که صندوقهای رأی را دزديده است؛ و ناظران بين المللی و محلی ميگويند در شمارش آرا تقلب شده است.

روز پنجشنبه رئيس جمهور و رقيب او برای نخستين بار با کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحده، که در اين مناقشات ميانجيگری ميکند، ديدار کردند.

باوجود فشار بين المللی که بر هردو رقيب برای تقسيم قدرت وارد ميآيد، کيباکی بی درنگ پس از ملاقات روز پنجشنبه با کوفی عنان، به روشنی اعلام کرد که موضع او در مقام رياست جمهوری قابل مذاکره نيست؛ و همين مسأله موجب بروز درگيريهای قومی شد.

XS
SM
MD
LG