لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

شش دولت چپگرای آمريکای لاتين ايجاد بانک منطقه ای برای کمک به رشد قاره را اعلام کردند


سيمون بوليوار رهبر جنبش آزادی امريکای لاتين که برای رهايی اين قاره از چنگ استعمار اسپانيا مبارزه کرده بود از شخصيتهای افسانه ای برای اهالی آن سرزمينها بشمار می آيد. از اين رو رهبران چپگرای شش کشور امريکای لاتين از جمله بوليوی، ونزوئلا، و نيکاراگوا که پيرو سياستهای چپگرايانه هستند خود را پيرو بوليوار می دانند.

اين کشورها در گردهمايی ساليانه خود، که به آلبا معروف شده، ايجاد يک بانک منطقه ای به منظور کمک به رشد و توسعه قاره را اعلام کرده اند تا مستقل از شروط وام دهی و سياستهای اقتصادی امريکا و بانک جهانی عمل کند. شعبه مرکزی اين بانک در کاراکاس خواهد بود.

هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا با اشاره به اين شش کشور می گويد: «آنها خودشان را آلترناتيو ناميده اند. و ايالات متحده اين استقلال را نپذيرفته است. ديروز هم وزير امورخارجه شان (کاندوليزا رايس) را به کلمبيا فرستاده بودند تا از نزديک اين نشست را دنبال کند.»

دانيل اورتگا رئيس جمهوری سانديست نيکاراگوئه نيز گفت، «سرمايه داری جهانی به رهبری امريکا کنترلش بر اقتصاد را از دست داده. پس از سقوط دلار امريکا، هم اينک بريتانيا شاهد کاهش شديد ارزش ليره استرلينگ است.»

يکی از موضوعات جالب توجه نشست حضور برگهای گياه کوکا بود که از سوی رئيس جمهوری بوليوی عرضه شد و پرزيدنت چاوز با اشاره به مقدس بودن برگ کوکا در ميان سرخپوستان و قبايل بومی و در حالی که برگها را می جويد گفت: «مافيای جهانی مواد مخدر و کشورهای سرمايه داری برگ گياه کوکا را به کوکائين تبديل کرده اند؛ اما من و ايو می گوييم برگ کوکا، کوکائين نيست.» آنگاه اضافه کرد، «اين برگها سدجوع گرسنگان نيز هست.»

جان والترز، رئيس ملی سازمان مبارزه با مواد مخدر ايالات متحده، دولت ونزوئلا را متهم به همکاری با باندهای مواد مخدر کلمبيايی کرده است که مواد مخدر را به صورت غيرقانونی به ايالات متحده می آورند. از اين رو هوگو چاوز گفت، «ايالات متحده امريکا دولت ونزوئلا را به دست داشتن در دادوستد مواد مخدر متهم می کند. اما جان والترز تاکنون مدرکی برای اتهاماتش مبنی بر پناه دادن و سرپل انتقال مواد مخدر بودن از سوی ونزوئلا ارائه نکرده است.»

رسيدگی به مسائل بهداشت و پزشکی، محيط زيست و جهانگردی از ديگر موضوعاتی بود که در اين نشست به بحث و گفتگو گذاشته شد.

XS
SM
MD
LG