لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

هرج و مرج ناشی از هجوم فلسطينيان از غزه به مصر ادامه دارد


گذرگاه مرزی ميان نوار غزه و مصر امروز، شنبه، نيز با رفتن هزاران فلسطينی سکنه نوار غزه به مصر، که با اقدام چهار روز پيش ستيزه گران در نابود ساختن حصار مرزی آغاز شد، ادامه داشت.

امروز برای نخستين بار صدها وسيله نقليه نيز در پی استفاده ستيزه گران از بولدوزر برای باز کردن يک خروجی جديد در حصار، وارد مصر شد.

افراد مسلح حماس بخش مصری مرز را در کنترل دارند که صحنه عقب ايستادن مرزبانان و افراد پليس مصر بوده است .

مصر ميگويد از روز چهارشنبه گذشته که ستيزه گران غزه بخش های از حصار مرزی را نابود کردند، قريب چهل نفر از نيروهای امنيتی اش مجروح شده اند. از آن زمان ببعد دهها هزار فلسطينی با زيرپا گذاشتن مرز وارد مصر شده اند.

مصر امروز پيشنهاد کرد نمايندگانی از جناح های فلسطينی حماس و فتح برای مذاکره در باره برطرف ساختن بحران مرزی به قاهره بروند . حماس پيشنهاد را پذيرفته است.

حماس در ماه ژوئن با توسل به زور کنترل غزه را از فتح، که رهبری آن با محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی است، خارج ساخت.

ستيزه گران روز چهارشنبه بخش عمده ای از حصار آهنی گذرگاه رفح را منفجر و نابود کردند. نيروهای امنيتی و مرزی مصر ديروز با نصب سيم خاردار و قرار دادن بلوک های سيمانی متصل به زنجير سعی کردند اين گذرگاه را مجددا تحت کنترل در آورند، اما يک گروه از ستيزه گران با استفاده از بولدوزر بخشی ديگر از حصار را درهم شکستند، که امروز به پيوستن وسايط نقليه حامل فلسطينيان به ديگر فلسطينيان راهی مصر منجر شد.

مرزبانان مصری ديروز در عين حال برای متوقف ساختن فلسطينيان از ماشين های آب پاش فشار قوی نيز استفاده کردند اما نتوانستند جلوی هجوم جمعيت فلسطينی را بگيرند.

فلسطينيان برای خريد مايحتاج عمومی به مصر ميروند که به سبب محاصره غزه توسط اسرائيل ناياب است.

اسرائيل از هفته گذشته در واکنش به شليک راکت توسط فلسطينيان به جنوب اسرائيل، نوار غزه را محاصره کرده است.

يک سخنگوی اسرائيلی امروز گفت اسرائيل نگران آن است که ستيزه گران حماس از حصار درهم شکسته گذرگاه مرزی برای قاچاق اسلحه و تروريست به نوار غزه استفاده کنند.

در همين حال امروز پليس اسرائيل يک مرد فلسطينی را با شليک گلوله مجروح کرد که به يک پليس مرزی اسرائيل در در يک پست بازرسی در کرانه غربی چاقو زده بود.

امدادگران پزشکی ميگويند اين واقعه در نزديکی بيت المقدس در محلی رخ داد که اسرائيل آن را عطروط و فلسطينيان کلنديا می نامند.

XS
SM
MD
LG