لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

کشورهای ۵+۱ خواستار قطعنامه جديدی عليه ايران شدند


پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد که عبارتند از: روسیه، بریتانیا ، چین، فرانسه و ایالات متحده آمریکا به اضافه آلمان خواستار قطعنامه جدیدی علیه ایران در مورد برنامه هسته ای آن کشور شدند.

پیشتر، شورای امنیت سازمان ملل متحد طی دو قطعنامه از ایران خواسته بود که فعالیت های غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. چرا که این فعالیت ها میتواند در جهت تولید سلاح هسته ای بکار گرفته شوند.

فرانک والتراشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان تصمیم پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان را اعلام داشت. او گفت: "ما متفقأ بر این باوریم که سلاح هسته ای ایران نتایج نامطلوبی را برای منطقه در بر خواهد داشت و بنا براین ما تصمیم گرفتیم که به همکاری خود در این راستا ادامه دهیم تا اطمینان یابیم که آن برنامه عملی نخواهد شد."

گونزالو گالگو gonzalo Gallegos سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفت: تصمیم پنج بعلاوه یک، در صدور قطعنامه جدید، بدین منظور است که پیام محکمی را به ایران فرستاده باشیم، وی در ادامه گفت: "جمهوری اسلامی نیاز دارد که به اصل هفت منشور سازمان ملل متحد توجه کند. آنان بسرعت بحال انزوا میروند و به اعتقاد من این قطعنامه نشانگر آنست که جمهوری اسلامی قادر نیست در وحدت ما در این امر مهم تفرقه بیفکند."

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام داشت که به باور او، این امر از راه دیپلماسی قابل حل است. وی گفت: "اگر ایران به برنامه غنی سازی اورانیوم خود که نه تنها خواسته آمریکا بلکه خواسته جامعه جهانی است عمل کند، در آن حال ما میتوانيم مذاکراتی را آغاز کنیم و فصلی تازه را برای عادی شدن روابط بنا نهیم. اما، وزیر امور خارجه آمریکا همچنين گفت: "ما نمیخواهیم ایران بسلاح اتمی دست یابد و در این امر تأکید داریم که ایران باید به تعهدات بین المللی خود عمل کند."

XS
SM
MD
LG