لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۱

وزير امور خارجه ايتاليا: جمهوری اسلامی ايران در مذاکرات بين المللی شرکت داده شود


سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، گفت پيش نويس قطعنامه جديد سازمان ملل متحد در مورد ايران درباره فعاليتهای اتمی مورد اختلاف با جمهوری اسلامی، خواستار تحريمهای تنبيهی شديدی نيست. آقای لاوروف گفت اين پيش نويس، که پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، بعلاوه آلمان، آن را امضاء کرده اند از پيشرفتهائی که ميان تهران و آژانس بين المللی انرژی اتمی برای روشن ساختن پرسشهای مرتبط با برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران حاصل شده است استقبال می کند.

پيشتر وزارت امورخارجه آمريکا گفته بود اين پيش نويس ضمن تنبيه تهران مشوقهايی نيز به مقامات برای حل و فصل اختلاف اتمی از طريق ديپلماتيک عرضه ميکند. فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امورخارجه آلمان، گفت کشورش همراه با فرانسه و بريتانيا بزودی پيش نويس قطعنامه را برای تبادل نظر به شورای امنيت ارائه ميدهد.

ماسيمو دالما، وزير امور خارجه ايتاليا، خواستار مذاکرات بدون پيش شرط تهران و جامعه جهانی بر سر پرونده هسته ای ايران شد. دالما که در ميزگردی درباره چشم انداز مذاکرات با ايران در رم شرکت کرده بود با اشاره به تصميم گروه ۱+۵ برای تدوين قطعنامه تازه عليه جمهوری اسلامی گفت: «تحريم ها بايد ادامه پيدا کند ولی اين بدان معنا نيست که با وجود تحريم ها نمی توان بر سر ميز مذاکرات نشست.»

به گفته وزير امور خارجه ايتاليا «اين مذاکرات بايد بدون پيش شرط از جانب ايران و جامعه جهانی برگزار شود زيرا خود اين پيش شرط ها می تواند موضوع اين مذاکرات باشند.»

دالما با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ايران در بحرانهای جاری جهانی گفت: «ايران در بحرانهايی که به طور مستقيم يا غيرمستقيم به کشور ما مربوط می شود نقش مرکزی را ايفا می کند، زيرا تهران در افغانستان و عراق و اسرائيل و فلسطين به طور مستقيم حضور دارد.» به گفته وزير امور خارجه ايتاليا حذف جمهوری اسلامی ايران از مذاکرات بين المللی برای حل اين بحرانها می تواند به تشديد آنها بيانجامد در حالی که شرکت دادن تهران می تواند راه را برای برقراری ثبات در منطقه هموار سازد.»

XS
SM
MD
LG