لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

مرزبانان مصری نمی گذارند فلسطينيان از بازارهای محلی دورتر بروند


فلسطينيان برای دومين روز متوالی به پشت سرگذاشتن نوار مرزی غزه و رفتن به مصر برای خريد غذا، سوخت و ديگر مايحتاج عمومی، که از هفته گذشته با محاصره قلمرو آنان توسط اسرائيل کمياب شده است، ادامه دادند.

مرزبانان مصری امروز با مراقبت از گذرگاهها و مسير عبور فلسطينيان نمی گذاشتند که آنان از بازارهای محلی در نوار مرزی دورتر بروند.

رفتن فلسطينيان به شهر مرزی رفح در مصر از ديروز و پس از آن آغاز شد که شبه نظاميان با انجام چندين انفجار بخش عمده ای از حصار مرزی را از بين بردند.

حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر ميگويد به نيروهای امنيتی دستور داده است بشرطی که فلسطينيان اسلحه نداشته باشند مانع از ورود آنان نشوند.

سخنگويان اسرائيلی و آمريکائی ابراز نگرانی کرده اند که فقدان کنترل های مرزی به قاچاق اسلحه و نفوذ عوامل تروريستی به منطقه منجر شود.

در همين حال مقامات وزارت دفاع اسرائيل ميگويند ممکن است ارسال محمولات را به غزه از سر نگيرند زيرا فلسطينيان فعلا مايحتاج خود را از مصر فراهم ميکنند.

نيکلاس برنز معاون امور سياسی وزارت امورخارجه آمريکا امروز و فردا در اسرائيل و مناطق فلسطينی خواهد بود. وی با رهبران اسرائيلی و فسلطينی قرار ملاقات های جداگانه ای دارد و قرار است از دفاتر آژانس امور آوارگان سازمان ملل متحد در مناطق فلسطينی نيز ديدن کند.

بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ضمن ابراز نگرانی از اوضاع در غزه گفت اسرائيل حق دارد در مقابل حملات از خود دفاع کند اما نبايد غيرنظاميان را دستجمعی مجازات کند.

در نيويورک ، رئيس ليبيائی شورای امنيت سازمان ملل متحد گفت اين شورا به صدور اعلاميه ای که از اسرائيل ميخواهد دسترسی فلسطينيان را به کمک های انسانی فراهم کند، نزديک شده است. پيش نويس اين اعلاميه همچنين خواستار آن است که پرتاب راکت به داخل اسرائيل فورا متوقف شود.

شورای امنيت قرا است امروز برای سومين دور مذاکرات در باره اين پيش نويس تشکيل جلسه بدهد.

XS
SM
MD
LG