لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

رهبران افغانستان، پاکستان وعراق در باره تروريسم نظراتی متفاوت دارند


رهبران افغانستان، پاکستان و عراق امروز در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سويس درباره راههای مقابله با تروريسم، بخصوص بمب گذاريهای انتحاری، اظهار نظر کردند.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان گفت در کشورش ميان مذهب و تروريسم ارتباطی وجود ندارد. آقای کرزی گفت بمب گذاريهای انتحاری کسب و کاری شده است که ترتيب دهندگان آن ، از معتادين به مواد مخدر، بيماران درحال مرگ و فقرا برای عملی کردن مقاصد خود سوء استفاده ميکنند.

آقای کرزی هشدار داد که تروريسم بسرعت در حال تعميم به جنوب آسياست. وی قبلا نيز از کشورهای منطقه خواستار تلاش و اقداماتی بيشتر در مبارزه با تروريسم شده است.

آقای کرزی بارها پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان را کوتاهی در بستن پناهگاههای ستيزه گران طالبان در منطقه ايلی مجاور مرز افغانستان متهم کرده است. آقای مشرف امروز اين انتقاد را رد کرد و گفت فقر و بی سوادی عامل گسترش تروريسم است.

برهام صالح معاون نخست وزير عراق نظری متفاوت ارائه داد و گفت تروريسم يک عامل مذهبی هم دارد. آقای صالح گفت بعضی از تروريست ها کشت و کشتار را بنام اسلام انجتم ميدهند و از اين طريق عمل خود را توجيه ميکنند. آقای صالح گفت برای مقابله با بمب گذاريهای انتحاری، اصلاحات بنيادی در نهادهای مذهبی در جهان اسلام ضروری است.

XS
SM
MD
LG