لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

نخستين جلسۀ سی و هشتمين مجمع سالانه جهانی اقتصاد روز چهارشنبه در سوئيس افتتاح شد


نخستين جلسۀ سی و هشتمين مجمع سالانه جهانی اقتصاد روز گذشته با سخنرانی حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان و کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در شهر داوس در سوئيس افتتاح شد.

حامد کرزی در سخنرانی خود در جمع هزاران نفر از رهبران سياسی و بازرگانی جهان با اشاره به تعداد حملاتی که ظرف ماههای اخير در افغانستان به طور اخص و در منطقه بطور عام از جمله ترور بی نظير نخست وزير سابق پاکستان و بمبگذاريهايی که در افغانستان دهها کودک دانش آموز را به کام مرگ کشانده هشدار داد که گسترش تروريسم به ضرر کل جهان تمام می شود. آقای کرزی در اين زمينه گفت، «بدون ترديد حوادث چند هفته اخير پاکستان بر بسياری از زوايای جهان تأثير مخربی داشته است. به نظر می رسد که خطر افزايش ديدگاههای افراط گرايانه بطور لگام گسيخته منطقه را تهديد می کند.»

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا نيز در نطق افتتاحيه خود خواستار افزايش دامنه اقدامات مربوط به مبارزه با تروريسم در افغانستان شد.

اما در جلسۀ بامدادی امروز (پنجشنبه) مجمع جهانی اقتصاد ال گور معاون رئيس جمهوری سابق آمريکا و برنده جايزه صلح نوبل همراه با «بونو» خواننده ايرلندی سبک موسيقی راک در حضور صدها شرکت کننده از سراسر جهان ضمن تقدير از مجموعه اقداماتی که تا حال در جهت رفع بحران تغييرات جوی کره زمين و امحاء فقر در پهنه گيتی صورت گرفته هشدار دادند که سطح اقدامات جاری به قدر کافی جوابگوی حل مسائل موجود جهان نيست و بحران جوی کره زمين به سرعت رو به وخامت می گذارد.

آقای گور در اين باره افزود، «تصور درجه و ميزان تعهدی که بر دوش همه ما که در اين برهه از حيات زمين زنده هستيم آسان نيست. زمانی فرا خواهد رسيد که نسلهای آينده به گذشته می نگرند تا ببينند ما برای آنها چه کرديم. تا چه حد موفق بوده ايم و تا چه حد شکست خورده ايم.»

بونو از مدافعان سرسخت مبارزه با فقر جهانی طرفدار چشم پوشی از بازپرداخت ديون مالی کشورهای آفريقايی و همچنين انجام اقدامات پيشگيرانه از شيوع بيماری ايدز اظهار داشت، «سياره ما در حال حاضر جای امنی نيست. ميليونها ميليون نفر در فقر مفرط هستند و با کمتر از يک دلار در روز سر می کنند. ما در غرب زندگی خوبی داريم. و اگر همينطور بخواهيم ادامه دهيم بايد با کسانی که با کمتر از يک دلار در روز زندگی می کنند ارتباط برقرار کنيم. اروپا در جوار قاره آفريقا است. ما بايد به نحوی به همسايگانمان کمک کنيم.»

از سوی ديگر جورج سوروس، سرمايه دار معروف مجار تبار و از فعالان اقدامات بشردوستانه، در جلسه روز گذشته مجمع جهانی اقتصاد در تحليلی از وضعيت آشوبزده بازارهای مالی جهان ظرف چند روز گذشته از رهبران سياسی و بازرگانی جهان درخواست کرد قوانين جاری بانکها و مؤسسات مالی را مورد بازبينی و تجديد نظر قرار دهند.

XS
SM
MD
LG