لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

نخست وزير يونان برای گفتگو با مقامات سياسی ترکيه وارد آنکارا شد


ديروز (چهارشنبه) کوستاس کارامانليس، نخست وزير يونان، وارد ترکيه شد تا با رئيس جمهوری، نخست وزير و ساير مقامات سياسی ترکيه ديدار و گفتگو کند.

کوستاس کارامانليس در ديدار با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، در آنکارا ضمن تاکيد بر گسترش روابط دوستانه با ترکيه خواهان شناسايی حکومت قبرس و بازگشايی فرودگاهها و بنادر ترکيه بر روی هواپيماها و کشتی های قبرس شد. رجب طيب اردوغان بازگشايی بنادر و فرودگاهای ترکيه به روی دولت قبرس را منوط به پس از انتخابات ماه آينده قبرس کرد.

بحران روابط ميان دوکشور به دوران اشغال يونان از سوی ترکان عثمانی حاکم بر سرزمين آناتولی يا آسيای صغير که هم اينک ترکيه ناميده می شود باز می گردد.

با استقلال يونان اختلاف بر سر بهره برداری از دريای اژه و ادعای مالکيت بعضی از جزاير در اين دريا مانع بزرگی بر سر دوستی دو کشور بشمار می آمد، چنانکه اختلاف بر سر بهره برداری از نفت و منابع طبيعی دريای اژه در سال ۱۹۸۷ دو کشور را به آستانه جنگ کشاند؛ که دخالت سازمان ملل به اين بحران پايان داد.

سفر کنستانتين کارامانليس، نخست وزير وقت و عموی نخست وزير کنونی يونان، در سال ۱۹۵۹ فصل تازه ای بر دوستی ميان دو کشور بود، اما کودتای نظاميان يونان و ادعای مالکيت جزيره قبرس از سوی نظاميان يونان عامل تنش جدی ميان دوکشور شد.

قبرس پس از استقلال از استعمار انگليس در ۱۹۶۰ مرفه ترين کشور اروپا بشمار می آمد.

ترکيه به بهانه حمايت از اقليت ترک قبرس در سال ۱۹۷۴ اقدام به اشغال بخشی از آن جزيره زد و حکومت دست نشانده ای را با نام حکومت ترک شرق قبرس در بخش اشغالی تاسيس کرد که از سوی هيچ کشوری به رسميت شناخته نشد. کنگره امريکا بی درنگ کمکهای اقتصادی ايالات متحده به ترکيه را قطع کرد، که اين محروميت تا دوسال ادامه يافت.

با پيروزی حزب عدالت و توسعه که با شعار پيوستن ترکيه به اروپا به حکومت دست يافت، رسيدن توافق با يونان يکی از مهمترين شروط پذيرش ترکيه از سوی اتحاديه بشمار می آمده است.

سياست خصمانه نظاميان و حاکمان پيشين ترکيه نسبت به حکومت يونان و همچنين اعمال فشار و محدوديتها عليه اقليت يونانی ساکن ترکيه که بستن کليساها و مدارس مذهبی شان را در پی داشته از موانع جدی دوستی دو کشور و پيوستن به اتحاديه اروپاست.

يکی از شهروندان استانبولی در باره اين سفر گفت، «آنچه در پنجاه سال گذشته رخداده اشتباه بود. و سفر نخست وزير يونان اقدام درستی ست و نخست وزير ما نيز بايد با بازديد از يونان به اين عمل پاسخ مثبت بدهد.»

يک يونانی که از ترکيه بازديد می کند نيز می گويد:« اميدوارم بازديد کارامانليس به بهبود روابط دو کشور منجر شود. سياستمداران بايد همچون مردم عادی دوکشور رفتار کنند، که اختلافی بايکديگر ندارند.»

XS
SM
MD
LG