لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۹

روزنامه هارتص(اسرائيل): تاکنون ۳۵۰هزار نفر از فلسطينيان ساکن غزه از مرز مصر گذشته اند


با از بين رفتن محدوديت آمد و شد در گذرگاه رفح گفته می شود که علاوه بر مواد غذايی سوخت و ديگر اقلام موردنياز برای زندگی روزمره مقادير زيادی سيمان و لوازم يدکی اتوموبيل نيز از مصر به نوار غزه برده شده است. بنا به گزارش روزنامه هارتص چاپ اسرائيل تاکنون ۳۵۰هزار نفر از فلسطينيان ساکن غزه از مرز مصر گذشته اند.

سخنگويان دولت آمريکا و اسرائيل نگرانی خود را از شکستن حصار مرزی در گذرگاه رفح اعلام کرده اند. آريه مِکِل سخنگوی وزارت خارجه اسرائيل می گويد نيروهای کشورش در آن منطقه حضور ندارند و اظهار اميدواری می کند که نيروهای مصری با حضور در طول مرز ميان نوار غزه و مصر به مسئوليت های خود در مورد عملکرد مرزها طبق موافقت امضاء شده ميان اسرائيل و مصر عمل کنند.

در همين حال اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل گفته است که او اجازه نخواهد داد تا بحران انسانی در غزه بوجود آيد. آقای اولمرت می افزايد اسرائيل عرضه غذا برای کودکان و دارو برای بيماران نيازمند را قطع نخواهد کرد، امّا اين درخواست توجيهی ندارد که اسرائيل اجازه دهد ساکنان نوار غزه به زندگی عادی خود ادامه دهند در حاليکه آنان از خانه هايشان راکت بسوی سدروت و ديگر شهرهای جنوبی اسرائيل پرتاب می کنند.

روز گذشته سلام فياض نخست وزير فلسطينی پس از ملاقات با فرانک والتر اشتاين ماير، وزير خارجه آلمان، در برلين به خبرنگاران گفت، «شرايط در نوار غزه پر مخاطره و در حال خطرناک شدن است. علی الخصوص زمانی که مسائل انسانی و خشونت در آنجا بالا گرفته است.»

آقای فياض می گويد نياز مبرمی برای در خواست کمک از جامعه بين المللی برای پايان دادن به اين رنجها وجود دارد.

از سوی ديگر والتر اشتاين ماير وزير خارجه ی آلمان می گويد که بايد هر دو طرف آماده مصالحه و از خود گذشتگی باشند.

در همين حال نيکلاس برنز، معاون امور سياسی وزارت خارجه ی آمريکا، که از اسرائيل و اراضی فلسطينی ديدن می کند قرار است با مقامات اسرائيل و فلسطينيان گفتگو کرده و از مقر دفتر نمايندگی آوارگان سازمان ملل در مناطق فلسطينی ديدن کند.

و در نيويورک سومين روز اجلاس اضطراری شورای امنيت سازمان ملل در مورد مسئله نوار غزه امروز دنبال می شود. بنا به گفته رئيس ادواری آن شورا چهارده عضو از پانزده عضو شورای امنيت در مورد لحن اعلاميه ای که از اسرائيل خواهد خواست تا نسبت به دسترسی فلسطينيان به کمکهای انسانی اطمينان حاصل کند به توافق رسيده اند.

XS
SM
MD
LG