لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

مجمع جهانی اقتصاد امسال به ارزيابی دقيق چشم انداز آتی اقتصاد جهانی متمرکز خواهد بود


جلسه امسال مجمع جهانی اقتصاد که با حضور حدود ۲۵۰۰ نفر از رهبران سياسی و بازرگانی جهان از امروز در شهر داوسِ سوئيس برگزار می شود عمدتاً به ارزيابی دقيق و بی طرفانه از چشم انداز آتی اقتصاد جهانی اختصاص خواهد يافت.

بويژه پس از اقدام بی سابقه اخير بانک مرکزی آمريکا در کاهش نرخ پايه بهره بانکی از ۲۵/۴درصد به ۵/۳ درصد به عنوان اقدامی در جهت جلوگيری از سقوط بيشتر بازارهای جهانی فضای غالب اجلاس امسال را تحت الشعاع خود قرار داده است.

نخست وزير مجارستان امروز در يک مصاحبۀ تلويزيونی با خبرگزاری آسوشيتدپرس پيرامون موضع اروپا در ارتباط با بحران اقتصادی حاکم بر آمريکا گفته است که اروپا حداقل در حال حاضر بايد ببيند که چه پيش خواهد آمد.

وی همچنين اظهار داشت که آمريکا تا چند وقت ديگر می تواند معضلات مربوط به بازپرداخت وامهای مسکن را حل کند تا آن زمان هم ما می توانيم تصميم بگيريم که چگونه با کمک هم و با استفاده از امکانات مالی بازار را از بحرانی که در حال حاضر به آن مبتلا است نجات دهيم.

در همين حال هِنريک نورمن از بانک دانسکۀ دانمارک مطمئن است که در حال حاضر اروپا از اين وحشت دارد که بحران اقتصادی جاری در آمريکا به اروپا هم سرايت کند. وی گفت، «همه ما شاهد افزايش ميزان نقدينگی در بازار هستيم می بينيم که بازار مسکن بريتانيا همچنان در حال سقوط است و خطر افزايش بهره وامها سير صعودی طی می کند اما اين کنفرانس از اين بابت جالب است که در آنجا مطرح خواهد شد که آيا اين وضعيت به يک بحران کامل اقتصادی منجر خواهد شد يا آسيا ممکن است بتواند ما را از اين وضعيت نجات دهد.»

مجمع جهانی اقتصاد يک نهاد بين المللی مستقل است که هدف آن ايجاد هماهنگی بخشهای تجاری و بازرگانی کليه کشورهای جهان است. اين مجمع هر سال با شرکت بيش از دو هزار نفر از نمايندگان ثروتمند ترين شرکتهای تجاری و رهبران سياسی کشورهای جهان تشکيل می شود.

مجمع امسال با حضور بيش از ۲۵۰۰ نفر به نمايندگی از سوی ۸۸ کشور جهان از فردا افتتاح می شود و تا جمعه ادامه خواهد داشت.

طبق برنامه مجمع از ۱۰۰ شرکت تجاری جهان که اعتبار آنها از طرف نشرياتی چون تايمز مالی فورچون و فوربز به رسميت شناخته می شوند ۷۴ شرکت در مجمع امسال شرکت کرده اند. نگرانيهای مربوط به وضعيت اقتصاد جهانی بررسی روند پيشرفت علم و تکنولوژی تغييرات اوضاع جوی کره زمين و تروريسم از جمله مسائلی هستند که در دستور کار اجلاس امسال قرار دارند.

مراسم افتتاحيه مجمع جهانی اقتصاد امسال قرار است با سخنرانی کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا و حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان انجام پذيرد.

پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان، گوردون براون نخست وزير بريتانيا، و بيل گيتز بانی و مؤسس نرم افزار مايکروسافت نيز در ميان بسياری از چهره های سرشناس و برجسته جهان در مجمع جهانی اقتصادِ امسال شرکت می کنند.

XS
SM
MD
LG