لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

واکنش بورس های آسيائی و اروپائی به کاهش نرخ بهره درآمريکا متفاوت بود


سرمايه گذاران در نقاط مختلف جهان به اقدام روز سه شنبه بانک مرکزی آمريکا در پائين آوردن اضطراری نرخ بهره واکنش های مثبت و منفی و در مجموع متفاوتی نشان داده اند.

امروز در بازارهای پولی آسيا، سهام و اوراق بهادار با قيمت هائی بالاتر معامله شد، و سرمايه گذاران از تصميم ديروز بانک مرکزی آمريکا در پائين آوردن اضطراری نرخ بهره استقبال کردند.

شاخص های سهام در بورس های مانيل، سيدنی، شانگهای و توکيو بين دو تا چهاردرصد بالارفت و در هنگ کنگ اين افزایش به حدود يازده درصد رسيد، اما در بازارهای اروپائی، افزايش يک درصدی شاخص ها در معاملات اوليه، مجددا در معاملات پايانی از بين رفت و به مسير منفی بازگشت.

شاخص سهام در بورس های پاريس و فرانکفورت بيش از چهاردرصد کاهش داشت.

معاملات دو روز قبلی، با تنزل شديد شاخص ها همراه بود.

بانک مرکزی آمريکا روز سه شنبه در واکنش به نگرانی های حاکی از کند شدن اقتصاد، که موجب سقوط ارزش سهام و اوراق بهادار در بورس های جهان شده بود، يکی از نرخ های اصلی بهره را سه چهارم درصد کاهش داد. اين نخستين باری است که بانک مرکزی آمريکا پس از حملات تروريستی يازدهم سپتامبر در جلسه ای از پيش برنامه ريزی نشده نرخ بهره را کاهش ميدهد .

صندوق بين المللی پول ميگويد کاهش نرخ بهره د ر آمريکا بجا و اميدوار کننده بود. با اينحال همين صندوق ميگويد بنظر ميرسد کاهشی قابل ملاحظه در رشد اقتصادی جهان در سال جاری اجتناب ناپذير است.

XS
SM
MD
LG