لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

مردان مسلح نقابدار بيشتر قسمتهای ديوار امنيتی ميان نوار غزه و مصر را منفجر کردند


گفته می شود که شب هنگام مردان مسلح نقابدار بيشتر قسمتهای ديوار امنيتی ميان نوار غزه و مصر را منفجر کردند و در پی آن ساکنان نوار غزه برای تهيه ی غذا و آذوقه بسوی شهر رفح در مصر روی آورده اند. گزارشها حاکيست که نگهبانان مرزی مصر و پليس غزه اقدامی برای متوقف کردن فلسطينيان انجام نمی دهند.

يکی از زنان فلسطينی که خود را به آن سوی مرز رسانده می گويد که آنها آب، برق، دارو، و غذا ندارند و بايد به محاصره اقتصادی پايان داده شود.

زن ديگری می گويد مدت بيست سال است که خاله اش را نديده و برای ديدار از بستگانش به اين سوی مرز آمده است.

خبر شکستن ديوار امنيتی ميان نوار غزه و مصر موجب شده است که هزاران نفر در شهر غزه به اتوبوسها هجوم آورند تا برای تهيه مايحتاج اوليه زندگی خود را به شهرهای مرزی مصر برسانند.

محاصره اقتصادی نوار غزه توسط اسرائيل از هفته گذشته موجب کميابی مواد غذايی و ديگر مايحتاج عمومی در آن منطقه شده است.

بنا به گفته آريه مِکِل سخنگوی وزارت خارجه اسرائيل آن کشور نگران ِ هرج و مرج در مرز ميان مصر و نوار غزه است که می تواند برای نفوذ افراد تروريست و اسلحه به داخل مناطق تحت کنترل گروه حماس مورد استفاده قرار گيرد. آقای مِکِل گفت، «ما انتظار داريم دولت مصر مسئله را حل کند. بديهی است چنانچه گذرگاهها باز بماند اين خطر وجود خواهد داشت که تروريستهای حماس و ديگر تروريستها سعی کنند تا از شرايط بنفع خود استفاده کنند.»

در بيت المقدس شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل شکستن ديوار امنيتی ميان نوار غزه و مصر را اشتباهی ديگر خواند و گفت«حماس از همه جوانب مورد انزوا قرار گرفته زيرا من فکر می کنم که مصری ها صادقانه خواستار شرايط صلح آميز در آن منطقه هستند. آنان در ميان درگيری ها گرفتار شده اند ضمن اينکه به ميزان فراوان به احتياجات فلسطينان توجه نشان می دهند.»

روز جمعه گذشته اسرائيل گذرگاههای ميان آن کشور و نوار غزه را با اين هدف مسدود کرد که فشار اقتصادی ناشی از آن موجب متوقف کردن شليک راکت از طرف شبه نظاميان ساکن غزه بسوی شهرهای اسرائيل شود. امّا اين اقدام اسرائيل با انتقادهای گسترده بين المللی روبرو شد و آن کشور روز گذشته با کاستن از محدويت های اعمال شده اجازه داد تا مقاديری سوخت و ديگر مايحتاج عمومی از طريق گذرگاه نحال اوز به نوار غزه ارسال شود.

اهود باراک وزير دفاع اسرائيل که ميهمان همتای فرانسوی خود در پاريس است گفت، «ما خواهان بوجود آمدن بحران انسانی نيستيم امّا دولت حماس که مسئول پرتاب راکت بسوی اسرائيل است بايد از طرق مختلف تضعيف شود.»

در همين حال شورای امنيت سازمان ملل متحد جلسه اضطراری را که از ديروز برای بررسی اوضاع غزه آغاز کرده امروز نيز ادامه می دهد. شورای امنيت در پی تهيه پيش نويس اعلاميه ای است که در آن از اسرائيل خواهد خواست اجازه ورود ضروريات اوليه زندگی و مايحتاج انسانی را برای فلسطينيان بدون هيچ مانعی تضمين کند.

XS
SM
MD
LG