لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۲

هيات های اجرايی از ۳۰۰۰ نامزد انتخاباتی اصلاح طلب رد صلاحيت کردند


صلاحيت حدود سه هزار نامزدِ گروههای اصلاح طلب و مستقل از سوی هيات های اجرايی زير مجموعه وزارت کشور جمهوری اسلامی ايران رد شده است.

۱۹۰ نفر از ۲۰۰ نفر نامزد جبهه مشارکت اسلامی رد صلاحيت شده اند. تعدادی از رد صلاحيت شدگان قبلا عضو مجلس شورای اسلامی و از مقامهای درجه اول دولت بوده اند. نامزدهای سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی نيز رد صلاحيت شده اند. حزب اعتماد ملی نيز اعلام کرده ۷۰ درصد نامزدهای آن حزب رد صلاحيت شده اند.

به گفته حزب مشارکت اسلامی اين ميزان رد صلاحيت در هيچ يک از دوره های قبل سابقه نداشته است. در بيانيه جبهه مشارکت آمده که در بسياری از حوزه های انتخاباتی وضع به گونه ای است که امکان رقابت و برگزاری انتخابات سالم و عادلانه وجود ندارد. بيانيه تاکيد کرده که جببه مشارکت تلاش خواهد کرد تا موضوع رد صلاحيت ها را پيگيری کرده و با ساير گروه های سياسی در مورد سرنوشت انتخابات مجلس، تصميم جمعی خواهد گرفت.

معاون استاندار و فرماندار تهران، حسين طلا، گفت ۳۹۰ نفر از حدود ۱۴۰۰ کانديدای نمايندگی از تهران رد صلاحيت شده اند.

شورای نگهبان نهادی است محافظه کار که معمولا کانديداهای نمايندگی را غربال، و يک هفته پيش از انتخابات عمومی فهرستی از کانديداهای مورد قبول نظام را معرفی می کند. در انتخابات چهار سال پيش مجلس ۲۹۰ نفری شورای اسلامی، شورای نگهبان هزاران نفر از کانديداهای اصلاح طلب را رد صلاحيت کرد.

XS
SM
MD
LG